Kokuları fark edebilen bireşimli zeka, polis güçleri köpeklerinin işini yapabilecek

Dünyanın sunu iri Havacılık, Uzay ve Uygulayım Bilimi Festivali TEKNOFEST’e katılan projeler arasında düz alan “Sağlıkta Yapay Zeka” Projesi’nden, sağlıkta olduğu kadar düzenlilik alanında bile yararlanılabilecek.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının yürütücülüğünde planlı TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda bitmeme ediyor.

TEKNOFEST’e katılan projeler ortada, İstanbul Medipol Üniversitesinden Senanur Demirci, Nazende Baran Uysal ve Öpücük Aydınlık Fidan’ın hocaları Dr. Akademisyen Muhammed İkbal Alp danışmanlığında hazırladıkları “Sağlıkta Bireşimli Zeka” isimli projesi bile vadi aldı.

Elektrik- elektronik mühendisliği bölümü sonuç sınıf öğrencisi Senanur Demirci, AA muhabirine, şeker hastalığı hastalığının tespiti amacıyla hazırladıkları projenin asayiş alanında dahi kullanılabileceğini söyledi.

Şeker hastalarının ağzında aseton kokusu olduğunu bunun kaynağının ise keton olduğunu belirten Demirci, sentetik zeka sayesinde bu kokunun belirleme edilerek şeker hastalığının anlaşılabileceğini, antrparantez bozulan gıdaların, yapay zeka sayesinde tayin edilebileceğini belirtti.

Güvenlik alanında kullanılması ile projenin ileride haddinden fazla koskocaman benzeri kuzuluk geleceğine belen fail Demirci, çalışmadaki amacın, tezahür ve lal duyusunu bileşimli zekaya aktarmak olduğunu vurguladı.

Farelerden alınan tezahür verileri sentetik zekaya yüklendi

Projenin içeriği hakkında vukuf veren Demirci, şunları paylaştı:

“Fareler karine ve lal almada haddinden fazla gelişmiş canlılardır. Farelerin beyinlerinin yöre kısmında 10 bine mümasil tat ve alamet alma hücresi vardır. Bu, insanda 500’e kadar düşebilmektedir. Farelerin bu hücrelerine elektrot yerleştirerek kayıt alıp bunu bireşimli zekaya aktardık. Farelere kokuyu koklattığımızda hücrelerin her birinin harekete geçme zamanı ve biçimi farklı. Bu de bize bire bir kalıntı oluşturuyor. Elan sonraları tığ bu izleri toplayarak sentetik zekaya aktardık. Sentetik zeka kokunun ne olduğunu biliyor. Farelerden aldığımız işaret verilerini yapay zekaya koyarak kokuların fark edilmesini amaçladık.”

Çalışmanın nerelerde kullanılabileceğiyle ilişik ise Demirci, “Kadavra köpekleri kadavra, bomba imha köpekleri bomba, kâh köpekler üstelik mızrap sağlamak üzere yetiştiriliyor. Bu köpekleri bürümek hesabına kokular bir çipe yüklenerek insansız araçlara tanımlanabilecek. Bu araçlar bile karine kaynağını belirleme edebilecek.” diyerek konuştu.

Proje gittikçe terörle mücadelede birlikte kullanılabilir

Demirci, projenin savunma sanayisinde dahi kullanılabileceğine belen ederek şunları kaydetti:

“Biraz henüz ileriye gidersek insanların girmesinin el ve çetin olduğu yerlere insansız araçlar sayesinde bu yapay zeka gönderilerek belirti tespiti yapabilecek. Temsil teröristler yıkanmadığı üzere ter kokuları gösterişli oluyormuş. Komutanları askerlerine ‘böyle bire bir nişanlık duyarsanız titiz olun’ uyarısı veriyorlarmış. Biz da bu kokuyu çipe tanıtarak geçmiş insansız araçları sahaya sürüp sonraları askerlerin geçişini sağlayabiliriz. Bu sayede askerlerin ve canlıların güvenliğini artırmış oluruz.”Share: