Kızından etkilenen cet Karagöz ve Hacivat’la “boydaş zorbalığı”nı anlatıyor

Mersin’birlikte 8 yaşındaki kızının yaşadığı olaydan etkilenerek “böğür zorbalığı”nı kaleme düzlük hayali (Karagöz sanatçısı) Ahmet Aksoy, anadan görme Karagöz ve Hacivat röfle oyunuyla çocuklara yaşadıkları nitelik karşısında ağızsız kalmamaları gerektiğini anlatıyor.

Firez ve Turizm Bakanlığının tescilli Karagöz sanatçısı Aksoy, geçen sene kızının okulda yaşadığı fenomen karşısında ağızsız kalması konusunda taydaş zorbalığını anlatan tıpkı baziçe yazmaya değişmeyen verdi.

Hayali Aksoy, kaleme aldığı konuyu henüz sonraları Birleşmiş Milel Eğitim, Bilgi ve Kültür Örgütü (UNESCO) İnsanlığın Konkre Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde saha düz Karagöz ve Hacivat saye oyununa uyarladı.

Oyunu çocuklarla buluşturmak isteyen Aksoy, yetişek öğretim yılının başlamasıyla okullarla iletişime geçti. Aksoy, dilek üstüne gittiği okullarda Karagöz ve Hacivat gölge oyunuyla öğür zorbalığını üslup başladı.

Geleneksel yapısını bozmadığı hayalet oyununun gösteriminde öğrencilere sorular üstelik sorarak bildirişim kuran Aksoy, çocuklara yaşadığı davranışlar karşısında yapması gerekenleri öğretiyor.

Aksoy, öğrencilere, yaşadıkları olayı aileleri ya bile öğretmenlerine bildirmesi durumunda karşılaştıkları sorunların çözüme kavuşacağını anlatıyor.

“Bütün çocukların bu oyunu izlemesini istiyorum”

Hayali Ahmet Aksoy, AA muhabirine, kaleme aldığı oyunun hikayesini anlattı.

Kızının yaşadığı olayı kendisine anlatmaması üstüne bu durumundan çokça etkilendiğini tamlayan Aksoy, “Kızım benimle gelişigüzel şeyi paylaşan tıpkı çocuktu ama yaşadığı olayı paylaşmadı. Olayı, seyirci kalmayan tıpkı arkadaşı eliyle öğrendim. Çok kebir olduğunu düşündüğüm amacıyla taydaş zorbalığını kaleme kabul etmek istedim. Akran zorbalığının hangi olduğunu, kıygın çocuğun hangi yapması gerektiğini anlatan bir oyun yazdım.” dedi.

Oyun üzerine birlikte vukuf veren Aksoy, “Oyunda, kıygın olan kişinin hangi yapması gerektiğini, olayı büyükleriyle, delalet servisindeki öğretmeniyle evet birlikte okul idaresiyle paylaşmasını tınlamalı tıpkısı dille anlatıyorum.” diye konuştu.

Aksoy, oyunla hem celal okulları hem dahi hususi okullarda eylem yapmayı hedeflediğini tabir etti.

Oyunla çocuklarda farkındalık oluşturmaya çalışacağını anlatan Aksoy, şöyle konuştu:

“Çocukların farkında olmasını sağlayacağım. İsteğe bakarak her yere seve seve gitmeye, eylem yapmaya hazırım. Öğrencilerle, ekol çağındaki böğür zorbalığını ruhlu kesime bu farkındalığı yaşatmak istiyorum. Hedefim çok erdemli, bütün çocukların bu oyunu izlemesini istiyorum. Kızım evde prova yaptığımda ‘baba bu öğür zorbalığıymış’ diyor. O biliyor ve çevresindeki arkadaşlarına öğretmeye başladı. Çokça şanlı tıpkı husus.”

“Hem görerek hem da o hatırat yaşayarak empati kurdular”

Gösterimin yapıldığı benzeri okulun delil öğretmeni Büşra Hususi üstelik özellikle ilkokul çağındaki çocukların farkında olmadan taydaş zorbalığıyla karşılaştığını söyledi.

Aksoy’un kaleme aldığı oyunun çocuklarda farkındalık sağladığına vurgu yapan Hususi, şunları kaydetti:

“Yavuklu terapi yaptığımız ant ilkokul çocukları ‘somut işlemler’ döneminde olduğu üzere benzeri şeyleri görüp, dokunup, duymadıklarında onlar için hiçbir özdek anlatım etmiyor. O açıdan bu oyun çokça iyice bire bir iyilik. Hem görerek hem dahi o hatırat yaşayarak duygudaşlık kurdular. Adamakıllı oldu. Çok yarayışlı olduğunu düşünüyorum. Ilişki ettiler, gördüler, duyu organlarıyla hissettiler. Olumlu katkılarının olacağını düşünüyorum.”

Share: