Kızı erkendoğan doğan hekim, minik Eylül’ü tedavi yolculuğunda yalnız bırakmadı

Kars’ta vazifeli olan ve kızı prematüre doğan doktor Serhat Özkan, 29 haftalık hastası minik Eylül’ün tedavisi üzere ambulans ile Kars’tan Erzurum’a gezi yaptı.

Kars’ın Digor ilçesine ilişkin Hisaryönü köyünde çobanlık eden ağababa Tayfur ile eşi Sibel Kerekli’nin 29 haftalık kızları Eylül, bin 300 gram dünyaya geldi.

Kars Harakani Celal Hastanesinde Eskimemiş Doğan Uzmanı Dr. Serhat Özkan kontrolünde kısaca bir kamer hastanede yatan minik Eylül, burada türlü tedaviler aldı ve yaklaşık bin 700 gram oldu.

Eylül’ün, prematüre doğan bebeklerin ağ tabaka tabakasında, damarsız alanlarda ortaya sâdır ve sinir hasarına yol açarak rüyet kaybına bozukluk olan rop (retinopati) hastalığı görülme riski bulunduğu belirlendi.

Tedavi edilmesi gereken Ilkgüz, bu nedenle Kars’tan Erzurum’daki Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesine irsal edildi.

Kızı da erkendoğan doğan Dr. Özkan, esas Sibel ve Eylül ile ambulansla yolculuk ederek, Ilkgüz’ün lüzumlu tedavileri almasına koruyucu oldu.

Ilkgüz, burada ayn servisinde muayene yerine Kars’a kalın kafalı dönecek.

Yıpranmamış Doğan Uzmanı Dr. Özkan, gazetecilere, erkendoğan doğan Ilkgüz’ün Kars’taki hastanede kestirmece 1 mahiye kaldığını belirterek, “Tığ birlikte muhtemelen tedaviler aldı ve az buçuk büyüttük. Şu anda bin 700 gram civarında.” dedi.

Özkan, Kars’taki şartların haddinden fazla amelî olmadığını anlatarak, şunları dile getirdi:

“Rop muayenesi dediğimiz çok aşağılık doğan bebeklerimize yaptığımız benzeri muayenemiz var. Onu ayn hekimlerimiz yapıyor. Onu üstelik yapacak hekim burada daha görmüş geçirmiş. Hem alıngan bir nakil olduğu amacıyla hem dahi yer ufak bire bir hatada çocuğu yenilgi riskimiz olduğu üzere Eylül ile akmak istedim. Erkendoğan doğan bebeklerin gözlerinde rop gelişebiliyor, bunun takibi cesim. Şayet strateji edilmezse yenirce gelişebilir, takip edilirse önüne geçilebilir. O yüzden doğduktan ayrımsız ay sonra kategorik bu takibin yapılması geçişsiz.”

Bu duygunluk sebebiyle Eylül ile Kars’tan Erzurum’a katılmak istediğini nâkil Özkan, “Benim bile kızım 600 gram doğdu. az çok bu hassasiyetlere vakıfım, o yüzden Eylül ile geldim. Uzun tıpkı proses, burada tetkik olacak izansız dönecek. 7-8 saatlik bire bir proses. O yüzden gelmem akıllıcasına tamam diye düşündüm ve geldim.” diye konuştu.

Share: