Kıyıköy ve İğneadalı balıkçılar emniyet desteklerinden mutlu

Kırklareli Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, İğneada ve Kıyıköylü balıkçıların devlet desteklerinden mutlu olduklarını bildirdi.

Aksoy AA muhabirine, balıkçıların, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla 1 Eylül’den itibaren Ekincilik Bankası üzerinden pres kredisi kullanmaya başladıklarını söyledi.

Son yıllarda devletin balıkçılığın gelişmesi üzere pahal destekler vermeye başladığını tamlayan Aksoy, “Devletimiz balıkçıların emniyet miktarlarını arttırdı, Ekincilik Bankası üzerinden tarımsal yüreklilik olacak şekilde… Devletimiz, balıkçılarımıza teknelerini, ağlarını, motorlarını yenilemeleri için cesaret ve destekler veriyor. Hayvancılık ve arıcılıkta olduğu kadar devletimiz balıkçılara destekler vermeye bitmeme ediyor.” dedi.

Aksoy, bu sene balıkçılık anlamında denizlerden ümitli oldukları vurgulayarak, “Özellikle iç sularda ve bir zamanda çiftlik balıkçılığını devletimiz destekliyor. Zımnında balıkçılık noktasında devletimiz, verdiği iri desteklerin karşılığını üreticilerimizden almaya başladı.” ifadelerini kullandı.

Vize ilçesi Kıyıköy beldesinde balıkçılık eden Halil Aldanmaz ise şevket desteklerinin balıkçılara “fert suyu” niteliğinde olduğunu söyledi.

İhtiyacı olanların tutma ve kredilerden faydalanarak ekipmanlarını yenilediklerini anlatan Kurt, alelhusus işletme kredisinin balıkçılar tarafından avantaja çevrilmesi gerektiğini kaydetti.

Demirköy ilçesine sınırlanmış İğneada beldesindeki balıkçılardan Günay Arapoğlu de cesaret ve desteklerden akıbet basamak memnun olduklarını dile getirdi.

Share: