Kışlık lahanaların arazi mesaisi sona erdi

Kışlık lahanaların yerey mesaisi sona erdi

Lahanalarda hasat süreci başladı

Eskişehir Yaş Göveri Sonuç Üreticiler Birliği Başkanı Yıldıran Kılıç: “İstediğimiz rekolteye ulaştık ve fiyatlar da gayet akıllıcasına”

ESKİŞEHİR Eskişehir’in şehir merkezine mail tarlalarında üretilen kışlık lahanalarda hasat süreci başladı.

İç Küçük Asya Bölgesi’nin kocaman yemiş ve göveri istihsal merkezlerinden biri olan Eskişehir’üstelik, rastgele yıl yaz ve şita sezonu tutmak için ayrımlı türden mahsulat yetiştiriliyor. Kentteki toprak ve seralardan hasat edilen mahsulat, Türkiye’nin değişik bölgelerine dahi gönderiliyor. Sonbaharın bitimine az eyyam kala Eskişehirli üreticilerin kışlık ürün telaşı üstelik başladı. Ilkin; dürme, karnabit, pırasa, brokoli ve marul üzere malzemelerde hasatlar bitmeme ediyor. Kışlık mahsullerdeki hasat süreci üzerine konuşan Eskişehir Yaş Sebze Yemiş Üreticiler Birliği Başkanı Yıldıran Kılıç, rekolte ve fiyatların beklenildiği kabilinden olduğunu belirterek, kış sezonunda vatandaşların uygun fiyata göveri alabileceğini vurguladı.

“Şu anda kışlık mallarda gelişigüzel külfet namevcut”

Kışlık mahsullerdeki rekolteden bahseden Başbuğ Kılıç, “20 çevrim öncesi itibariyle kışlık mahsullere ‘bismillah’ dedik. Lahana, karnabahar, mor gözleme, pırasa, brokoli, dışardaki marullarımız ve maydanozlarımızı almaya başladık. Kışlık hasadımız şu anda iyicene bire bir şekilde devam ediyor. Şu anda kışlık mallarda rastgele takı yok. Ilkin az buçuk havalar serin gitti ancak dönüş döndükten sonra toparladı. İstediğimiz rekolteye ulaştık ve fiyatlar da gayet akilane. Çokça şükür gelişigüzel sıkıntımız yok. Iyice ayrımsız şekilde ürünlerimizi değerlendiriyoruz” dedi.

“Fiyatlar ferah, şu anda memnunuz”

Hasat edilen dürme fiyatlarına dahi değinen Tığ, konuyla ilgilendiren yerine şunları söyledi: “Eskişehir şu anda metropoldekilerin 3’te 1’i fiyatına, Eskişehir’deki marketlerin nısıf fiyatına sebze ve yemiş tüketebiliyor. Bugün lahanamızı hasat ediyoruz. Günlük gelerek makul adette hasat ederek yön pazarlarındaki yerlerimize gönderiyoruz. Gerekirse dışarıdan mevrut esnaf arkadaşlara birlikte sayı usulü satıp malımızı değerlendirmiş oluyoruz. Lahanada aya 10 liradan başlıyor, büyüklüğüne göre 30-35 liraya kadar bulunuyor. Fiyatlar ongun, şu anda memnunuz.”

Share: