Kısık sıcaklar karışık meyvelere yöneltti

Erzincan’de gelgel sıcaklıklarının artmasıyla birlikte vatandaşlar akarsu ihtiyacını gideren meyvelerden kavun ve karpuza yöneldi.

Çekicilik sıcaklığının 40 dereceye ulaştığı Erzincan’dahi vatandaşlar, iz ve serinletici meyvelerden olan kavun ve karpuza ilişki gösteriyor. Sıcaklığın kendini hissettirmesiyle vatandaşların kavun karpuza ilgisinin artığını dile getiren pazarcı Ebubekir Katarakt, “Çekicilik sıcaklığının iyiden iyiye artmasıyla vatandaşların özellikle kavun ve karpuza talebi arttı. Güzeşte seneye bakarak bu sene lamba karpuzu fiyatları biraz elan yüksekti ama bu aralar tahammülfersa derecede düşüş var. Karpuzun kilosunu 1,5 – 2 liradan satıyoruz. Kavunda ise imdi kesim veriyoruz. O da 5 ila 10 lira ortada değişiyor. Lamba Karpuzu ve kavun ekenler bu sene domuzuna ürün aldı. Erzincan’da da bu sıcakta vatandaşların sevimsiz kavun ve karpuz yemesini referans ediyorum” dedi.

Isıdam havada karpuz tüketilmesinin yarayışlı olduğunu tamlayan vatandaşlardan Enes Davet Yücel ise, “Yaz mevsiminde lamba karpuzu tüketmek faydalıdır. Isıdam havada soğuk kavun ve lamba karpuzu insanı serinletiyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Meteorolojiden yapılan bilgilendirmede Erzincan’dahi albeni sıcaklıların zaman normallerinin üstünde olacağı belirtildi. – ERZİNCAN

Share: