Kış mevsiminde onları yumruk eyyam bekliyor

Eskişehir’üstelik keman çalarak çocuklarının ekol masraflarını çıkartmaya etkin kör çıkmaz sanatçısı Ahmet Azeskin, “Önümüz kış mevsimi ve Pörsümüş Çayı çevresinde üstü tutkun çalışabileceğimiz bir bölgemiz olsun” diye niteleyerek talebini dile getirdi.

Eskişehir’bile 18 yıldır müzisyenlik yaparak çocuklarının okul masrafını çıkartmaya uğraşan sokak sanatçısı Ahmet Azeskin, çocukluğundan itibaren çevresindekilerden ve akrabalarından öğrendiği enstrüman enstrümanlarını çalmaya devam ediyor. Keman ilkin girmek için darbuka ve arada sırada dahi ud çaldığını anlatan 64 yaşındaki eski müzisyen Azeskin, şeker hastalığı yüzünden sıhhatli gözünün hiç görmediğini ve sol gözünün ise sadece yüzde 10 görebildiğini dile getirdi. Devletten aldığı cevaz kağıdı ile kentin çeşitli yerlerinde sanatını icra edebildiğini nâkil Azeskin, “Önümüz kış mevsimi ve print günler bizi bekliyor” dedi.

“Tek gayem çocuklarımın meslek masrafını karşılayabilmek”

Fiziksel rahatsızlığı yüzünden tün vakti çalışamadığını dile getiren Azeskin, “Sabahları 10 kabil Pörsümüş Çayı’nın kenarındaki yerimize geliyorum ve akşam sunu geç 17’ye büyüklüğünde insanlara enstrüman ziyafeti verebiliyorum. Biricik gayem çocuklarımın meslek masraflarını karşılayabilmektir. Tığ senelerdir başka sanatkâr dostlarımız ile gelişigüzel alelumum burada sanatımızı icra ediyoruz ve eskiden beri kurulu benzeri düzenimiz var. Bunun haricinde illa ki sokakta çalışmanın sınırlı zorlukları tabii oluyor. Alelhusus yağmurlu havalarda çokça zorlanıyoruz ve üste çalışamayacak noktaya geliyoruz. Önümüz şita mevsimi ve bizi mukavemetli eyyam bekliyor. İsteriz kim yine Pörsümüş Çayı çevresinde üst kapalı aynı bölgemiz olsun” dedi.

“Haricen gelen turistler bile Eskişehir’in aynı firez görüşme kenti olduğunun farkındalar”

Eskişehir halkının yediden yetmişe sanata ve sosyalleşmeye tıpkı merakı olduğunu anlatan Azeskin, “Bu kentte müzik tahsis etmek gayrı yerlere göre henüz kolaydır. Zira insanlar emeğe ürkmek duyuyor. Dışarıdan mevrut turistler üstelik karışma dizge, Eskişehir’in ayrımsız ekin musahabe şehri olduğunun farkında oluyor. Sıhhatli olsunlar ki bizi gece gündüz demeden bekâr bırakmıyorlar” diyerek çalışmasına devam etti. – ESKİŞEHİR

Share: