Kırşehir Belediye Reisi Ekicioğlu, Ahilik Haftası Resmi Törenine Katıldı

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, bu yıl 58’incisi planlı Esnaf Bayramı ve 35. Cömertlik Haftası kutlamaları kapsamında düzenlenen resmi törene katıldı. Ekicioğlu, törende yaptığı konuşmada, “Kardeş Evran-ı Ege, Hacı Bektaş-ı Ege, Yunus Emre, Fatma Bacılar, Kadıncık Analar, Aşıramento Vakarlı, Ahmedi Gülşehri, Kaya Şeyhi kadar erenlerin bizlere bırakmış oldukları felsefe ve kültürü ati kuşaklarımıza aktarmak hepimizin görevidir” dedi.

35. Cömertlik Haftası kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen resmi törene,Himmet ve Toplumsal Asayiş Bakanı Sayın Vedat Âlim, Ilbay H. Mete Buhara, Ticaret Vekil Yardımcısı Sezai Uçarmak, Kırşehir milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Mukavemetli İlhan, Şehremini Selahattin Ekicioğlu, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, site protokolü, esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşu başkan ve temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Cacabey Meydanı’nda saygı duruşu sonrasında İstiklal Marşı’nının okunmasının arkası sıra Cingöz Umumi Komutanlığı’na ilişkin Bando Gösterisi ve Mehteran Bölüğü dinleti verdi.

Törende mütekellim Belediye Başkanı Ekicioğlu, şunları söyledi:

“Bilindiği üzere, Ahi Evran-ı Ege’nin kurduğu düzenleme Anadolu’dan Balkanlara, Asya’dan Afrika’ya, Dünyanın bir nice durumunda örgütlenen, bugünkü gündeş anlamıyla Ticaretin, Sanayinin ve Sendikaların de esas ve evrensel prensiplerini oluşturmaktadır.

Cömertlik Felsefesinin Anadolu’nun ortasında birçok medeniyete beşiklik yapmış olan Kırşehir’imizin tarihî ve kültürel adına ne kadar oylumlu bir yeri olduğunun altını bire bir el daha baskı çizgilerle çizmemiz gerekir.

Ahilik Teşkilatı yalnız bunlarla bile kapalı olmayıp, Anadolu’nun bizlere dar olarak bırakılmasında avangart gösteriş oynayan Anadolumuzda gine ilk kadın örgütlenmesi olan Bacıyan-ı Rum; Hacıbektaş’ta Kadıncık Esas gibi eş örgütlenmeleriyle dahi Moğollara karşı savaşta çok mehabetli görevler üstlenmişlerdir. Cömert Evran-ı Veli, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Fatma Bacılar, Kadıncık Analar, Bakraç Gösterişli, Ahmedi Gülşehri, Kaya Şeyhi gibi erenlerin bizlere bırakmış oldukları hikmet ve kültürü ati kuşaklarımıza aktarma etmek hepimizin görevidir.

Bu noktada Ahiliği ve Cömertlik felsefesini ve dolayısıyla üstelik Kırşehir’imizi hem elverişsiz zarfında hem dahi ev dışında haberleşme ve bu kültürün devamlılığını ölçü açısından hepimize şişman sorumluluklar düşmektedir. Zira Cömertlik ve Ahilik felsefesi çabucak muayyen haftalar ve günlerle sığdırılamayacak kadar evrensel benzeri öğretidir.

Ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu soylu erki açmazlar ve kültürel sığlaşmanın içinden çıkarılabilmesinin bildirme esas ve etkili yolu ise bundan yüz yıllar evvel Anadolu’nun ortasında, Kırşehir’birlikte filizlenmiş Cömertlik Felsefesi ve değerlerinin yeniden düz yazı edilmesidir. Tığ, halas mücadelesinde, küllerinden baştan zade benzeri ulusun bireyleri kendisine bunun mümkün olduğunu düşünüyor ve herkesi Cömertlik felsefesine ve kültürüne topluluk çıkmaya nida ediyoruz.

Bu vesileyle Ahilik felsefesi, kültürü ve değerlerinin UNESCO’nun acun bırakıt alanlarını seçmede kullandığı eğri olan ‘üstün evrensel değer’e sahip olduğunu buradan tıpkısı öğün henüz hatırlatmak isterim.

Cömertlik felsefesinin, öğretilerinin ve kültürünün yaşatılarak ati kuşaklarımıza aktarılması doğrultusunda, içerisinde bulunduğumuz ve bugün burada Resmi Programını gerçekleştirdiğimiz 58. Esnaf Bayramı ve 35. Cömertlik Haftası’nın umum Kardeş esnafımıza, Kırşehirli hemşehrilerimize ve bütün yurttaşlarımıza tatlıca olmasını diliyorum.”

Konuşmaların peşi sıra ‘Yılın Çırağı’ Samet Çakır’a, ‘Yılın Kalfası’ Esmer Faik Aksu’ya ve ‘Yılın Ahisi’ Anlaklı Satıcı’ya  ödülleri takdim edildi ve şed kuşanma töreni yapıldı.

Şed kuşanma töreni sonrasında Cingöz Umumi Komutanlığı Polat Kanatlar aracılığıyla helikopter gösterisi gerçekleştirildi.

Share: