Kırklareli’nde “Türk Kırmızısı Kamer Beyazı” defilesi gerçekleştirildi

Kırklareli’nde 14. Plato, Kut, Bereket, Hasat ve Sonbahar Şenlikleri kapsamında “Türk Kırmızısı Ay Beyazı” temalı giyim gösterisi yapıldı.

Tekemmül Enstitüsü vasıtasıyla orijinaline bağlı kalınarak al ve beyaz zehir renklerden hazırlanan 24 anadan görme eş kıyafeti Plato Meydanı’nda izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Yaklaşık 1 saat süren defilenin ardından dans gösterisi gerçekleştirildi.

Defileyi Kırklareli Vali Yardımcısı Elif Canan Tuncer, Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun eşi Sibel Kesimoğlu, Kent Konseyi Başkanı Yasemin Ertaş ile çokça sayıda yurttaş izledi.

Kırklareli Tekâmül Enstitüsü Müdürü Ayça Liliyar Özefsun, defilenin ardından AA muhabirine, Türk kırmızısını tanıtmak üzere az içi ve mikro dışında bir çok etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Türk kırmızısı ile bir nice tasarım yaptıklarını belirten Özefsun, 2010 yılında bu rengin patentini aldıklarını kaydetti.

Bu tuhaf değerlere sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Özefsun, “Şöyle ki sahiplenilmeyen değerlerimiz, sahipleniliyor başka ülkeler tarafından. Bu değerimiz dahi 250 sene önce Türkiye’den kaçırıldı. Biz fakat 2010 yılında bu değerimize erbap çıktık. Bu mehabetli bir hizmettir.” diyerek konuştu.Share: