Kırklareli’nde 8 bin 200 yıl geçmiş köy yaşamında kullanılan objeler, seramiğe yansıtıldı

Kırklareli’nde kazı bilimsel kazılarda ortaya çıkarılan objelerin yansıtıldığı seramiklerden oluşan sergi, beğeniye sunuldu.

Kırklareli Olgunlaşma Enstitüsünce yapılan çalışmada, Aşağıpınar kazı bilimsel kazılarında ortaya çıkarılan, kısaca 8 bin 200 sene evvel insanların karye yaşamı ve tarımsal faaliyetlerde kullandığı objeler, seramiğe yansıtıldı.

Bu çalışmaların düzlük aldığı “Tarihe Kazınmış İzler” sergisi, 14. Yayla, Kut, Artağanlık, Hasat ve Güz Şenlikleri kapsamında açıldı.

Uca Özenç Kibar Evi’ndeki serginin açılışını Kırklareli Şehremini Mehmet Siyam Kesimoğlu, Ilbay Yardımcısı Elif Sevgili Tuncer, Tekemmül Enstitüsü Müdürü Ayça Liliyar Özefsun ile Şehir Konseyi Başkanı Yasemin Ertaş gerçekleştirdi.

Özefsun, AA muhabirine, Aşağıpınar’ı dünyaya öncelemek için çalıştıklarını söyledi.

Tekemmül enstitülerinin kültürel değerleri devir yüzüne çıkaran ve geleceğe aktarmakla mesul kurumlar olduğunu belirten Özefsun, gelişigüzel yıl belirledikleri temalar üzerinde çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Aşağıpınar höyüğü ile ilişik 2 yıldır çalıştıklarını anlatan Özefsun, “Zaman burada bin 500 yıllık kıvrak ayrımsız tarım toplumunun yaşadığı ayrımsız medeniyetin anlatılması üzere buradayız. Kazılarda sâdır eserleri inceleyerek oradaki motifleri modernize edip türlü objelere yansıttık. Bunlar arasında süslü, mutfak ve giysi ürünleri gibi objeler de var.” diyerek konuştu.

Özefsun, Aşağıpınar’daki medeniyeti dünyaya reklam etmek istediklerini aktararak, ” Göbeklitepe’den Avrupa’ya güzeşte uygarlık, Kırklareli’nden geçmiştir. Bu sebeple buradaki sergi aşağı çokça manidar. Aşağıpınar’ın duyurulması amacıyla aynı katre de olsa benzeri emektir. Bugüne büyüklüğünde Aşağıpınar ile ilişik genişlik birkaç 300 yapıt yaptık. Yaptığımız eserlerin patentlerini de alıyoruz.” dedi.

Sergi, erte sona erecek.Share: