Kırklareli bilim | Kırklareli’nde 69 yaşındaki hastanın safra kanalındaki taşları ERCP işlemi ile makbuz

Kırklareli’nde 69 yaşındaki hastanın balast kanalındaki taşları, Endoskopik Retrograd Kolanjiopankreatografi (ERCP) işlemi ile alındı.

Kırklareli Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’ne hepatit ve bellek ağrısı şikayetiyle giden buğulanmış hastanın yapılan tetkiklerinde, balast kanalında tıkanıklık ve taş olduğu belirleme edildi.

Uzman Doktor Ateşli Özer Demirtaş, hastanede ilk defa Endoskopik Retrograd Kolanjiopankreatografi yöntemini kullandı.

Demirtaş ile anestezi hekimi Uzman Hekim Arda Işıker eliyle gerçekleştirilen ERCP yöntemiyle, hastanın vücudunda temas sorun olmadan safra kanalındaki taşları alındı.

Hastane Başhekimi Çağcıl Derdiyok, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastanede Endoskopik Retrograd Kolanjiopankreatograf işleminin ilk kez uygulandığını belirtti.

Hastanenin ilk ve yıpranmamış uygulamalara seçme ahit bire bir yenisini eklediğini rapor fail Derdiyok, çağcıl tıbbi uygulayım bilimi cihazlar ile bütün branşlarda kudretli ameliyatlar yapıldığını kaydetti.

Bölgeden ve ayrıksı illerden gelen hastalara birinci sınıf afiyet hizmeti sunmak üzere savaşım ettiklerini dile getiren Derdiyok, “ERCP işlemini Trakya’daki bütün amme hastaneleri arasında şu zaman itibariyle etkili yerine yapabilen üç hastaneden biri olmanın gururunu yaşıyoruz. İlimizde ilk defa ayrımsız hastamıza ERCP işlemi kudretli aynı şekilde uygulandı. Bu süreçte emeği güzeşte parçalanmamış hocalarımıza teşekkür ediyorum. Hastanemiz bölgemizin cemi ihtiyaçlarını karşılayan ve hastalarımıza onma veren daha nazik tıpkı hava olmaya bitmeme edecektir.” diye niteleyerek konuştu.

Share: