Kılıçdaroğlu, 100. Yıl Cumhuriyet Akademisi Temel Atma töreninde konuştu Açıklaması

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyeti 100. yılında sizlerin oylarıyla demokrasiyle taçlandıracağız. Hiç kimsenin hayat tarzı, inancı, kimliği siyaset konusu olmayacak.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Yenimahalle Belediyesince yaptırılan 100. Yıl Cumhuriyet Akademisi’nin ana atma törenine katıldı.

Buradaki konuşmasında Kılıçdaroğlu, Cumhuriyetin 99. yılının kutlandığını, 99 yılda bazen dağ olayların de yaşandığını belirtti.

Kullanılmamış tıpkısı yüzyıla hazırlık yapılması gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, şişman acıların yaşanmasının istenmediğini, Türkiye’nin aydınlığa çıkarılması gerektiğini dile getirdi.

Cumhuriyet’in fazilet, kimsesizlerin kimsesi, el erki, koca hakları, karı ayvaz eşitliği, adalet, ünsiyet anlamına geldiğini ifade fail Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyeti, 100. yılında sizlerin oylarıyla demokrasiyle taçlandıracağız. On Paralık kimsenin yaşam tarzı, inancı, kimliği yöntem konusu mümteni. İnsana herif adına bakacağız. Varsa sorunları, sorunlarını çözmeye hevesli olacağız. Eğer benzeri talih kendi insanının sorununu çözemiyorsa yönetimde sorunları var demektir.” diyerek konuştu.

Türkiye’nin korkulu sorunlarla yüz yüze olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Yıpranmamış aynı uyanıklık belgesi açıklayacağız dediler ve şöyle bağladılar, ‘Gelin bilcümle beraber bu basiret belgesinin içini dolduralım.’ Ne demektir bu? Bir özdek yapamadık, vesika yersiz, koyduk ama gelin dolduralım.” dedi.

“Doğruluk bu ülkeye ya ati ya ati”

Kılıçdaroğlu, ati yüzyılın Türkiye’nin yüzyılı olmasını ve bölgede bildirme kıpırdak ülkenin Türkiye olmasını istediklerini anlatım etti.

Hiç kimsenin düşüncesinden ötürü yargılanmadığı, seçme çeşit düşüncenin özgürcesine tabir edilebildiği tıpkı Türkiye ve doğruluk sistemi istediklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Saraydan alınan talimatlarla değişmeyen veriliyorsa o ülkede, türe bulunmayan demektir. Söyledim değişik yerlerde, Batıkent’te aynı yol daha söylüyorum, size küçümseme veriyorum, hak bu ülkeye evet ati evet ati.” dedi.

Altı umumi başkanın benzeri arada olduğunu tamlayan Kılıçdaroğlu, ayrı partiler olduklarını ama benzeri şeyleri söylediklerini, demokrasi ve hak istediklerini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların Cumhuriyet ile bire bir sorunu var. Dilimizle sorunu var. Efendim sanki Türkçeyi unutmuşuz, kültürümüzü unutmuşuz. Efendim Arabi olsaymış apayrı aynı özdek olurmuş. Buradan söylüyorum, o beyefendi neymiş üniversiteyi jandarma, güya vekillik da yapmış. Sen, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve Osmanlı Devleti’nin hangi olduğunu bilmiyorsun. Cumhuriyet Altını’in ne olduğunu bilmiyorsun. Türkçenin birlikte ne olduğunu bilmiyorsun. Türkçenin dünyanın genişlik esaslı dillerinden biri olduğunu bilmiyorsun. Cumhuriyet’e antagonizm yaparak kendilerine ayrımlı tıpkı kayran ayırmak istiyorlar. Cumhuriyet bizim cumhuriyetimizdir, 85 milyonun cumhuriyetidir.”

“Dünyadan haberleri bulunmayan”

Kılıçdaroğlu, sosyal yardımlara üstelik değinerek, tek kimsenin yoksulluğunun afişe edilmemesi, iyi elin verdiğini sol elin görmemesi gerektiğini söyledi.

İktidara gelmeleri halinde yapacakları hizmetleri sıralayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Aşkın değil, Cenabıhak kader ölçü Ulus İttifakı’nın iktidarında göreceksiniz. Uyuşturucuyu da mızrap baronlarını birlikte bu ülkeden ağız ağıza bulunmayan edeceğiz. Ne büyüklüğünde dip ayrımsız dava olduğunu biliyorum. Bu konuda araştırmalar yaptık. Ama bu sorunu çözmek için kudret başlamak gerekiyor.”

20 yüzyılın sonuyla 21. yüzyılın başında teknoloji devrimi olduğunu tamlayan Kılıçdaroğlu, iktidara bili ve teknolojiden agâh olmadıkları eleştirisinde bulundu.

“Tığ bu tabuları yıkacağız”

Aut politikada sorunlar olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, “Bir önder, Türkiye’yi yönetmen yaşama, ‘Bak senin dünyalık varlığını araştırırım’ dendiği andan itibaren itiraz etmezse, ‘Benim servet varlığımı araştırmazsanız namertsiniz’ diye düz okumazsa o önder hâkim güçler marifetiyle hava alınmış demektir. Imdi onun bağımsız milletvekili bir iradesi söz konusu olmaz. Biz bu tabuları yıkacağız. mal varlığı mı? ‘Araştırmazsanız namertsiniz’ diyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Demokrasinin önemine bel fail Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Kendisine değişik yerlerde söyledim. Benzeri üstelik buradan halkın uğrunda söyleyeyim. Kendine güveniyorsan çık çıktı karşıma kardeşim. Televizyonların var, gazetelerin var. Yanına desise bakanlarını, danışmanlarını, promtırını. Ne yaparsan yap. Yegâne başıma çıkacağım. Yüreği varsa gelsin karşıma. Yarar mı? Ego de biliyorum, sokak. Öyle kabadayılık, az sayıda taraftarı bulup onların önünde bağırmakla olmaz. Kabadayıysan, Kasımpaşalıysan çıkarsın karşıma, devletin hep imkanları sende. Bana beniz istifham sor, ego sana beniz istifham soracağım. İki soru sorayım, bire bir istifham sorayım. Amma gelemez, cesaret edemez. Bunu gayet mebzul biliyorum. Benim karşıma çıkmaya cesurluk edemeyen benzeri insanın ülkeyi dimdik yönetmesi gibi değil.

Batıkent Meydanı’ndan gene ayan davet yapalım, söyleyelim. Evet ya bu el ‘Evet’ derse sonuç mertebe bahtiyar olacağım. Saatini o belirlesin. Televizyonu o belirlesin, iştiyak ettiği gazetecileri o çağırsın. Gideceğiz, uğraş edeceğiz. Çünkü tığ haklıyız ve haktan, adaletten yanayız.”

Programa, Ankara Büyükşehir Şehremini Mansur Alçak, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen da katıldı.

Share: