Keyif iletişimi uzmanları Anadolu Üniversitesinde bire bir araya geldi

Keyif iletişimi alanında müteharrik öğretim üyesi, bilirkişi ve araştırmacıları bir araya getiren 8. Afiyet İletişimi Sempozyumu, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi karı sahipliğinde başladı

Esenlik Bakanlığı temsilcilerinin da ortaklık gösterdiği sempozyumda farklı üniversitelerin tıp, sağlık bilimleri, iletişim ve yazın fakülteleri tedris üyelerinin beraberinde değişik hastanelerde görev fail uzman hekim ve kurumsal iletişim sorumluları birlikte saha aldı. Hususi oturum ve panellerin saha alacağı ve akademik bildirilerin sunumunun gerçekleştirileceği sempozyumun açılış törenine Küçük Asya Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Betül Demirci, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Burak Öztop, İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülend Vazıh Ertekin, Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Hedef Bilge katıldı.

Prof. Dr. Demirci: “Bilgi Şöleni, sosyal kâr açısından de şişman önem taşıyor”

Rum Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Betül Demirci, Rum Üniversitesi’nin ilmî bilginin üreticisi olma ve içtimai sorunlara çözümler bulma vizyonunu vurguladığı konuşmasında, keyif iletişimi alanının da Küçük Asya Üniversitesinin sonuç dönemde odaklandığı toplumsal öneme cemaat konulardan biri olduğunu belirtti. Sağlık sektöründe ruhlu ve akla yatkın benzeri iletişimin şişman öneme topluluk olduğunu ifade fail Prof. Dr. Demirci konuşmasının devamında şu ifadelere düz verdi: “Esenlik iletişimi konusuna hem ferdî hem da kurumsal açıdan ağırbaşlı aynı şekilde yaklaşılması, topluma kaliteli tıpkı esenlik hizmeti verilebilmesi amacıyla şarttır. Bu çerçeveden baktığımızda Esenlik İletişimi Sempozyumu’nun içtimai yarar açısından üstelik ne basamak majör tıpkı etkinlik olduğunu ayrımsız nöbet elan görüyoruz. İletişim Bilimleri Fakültemiz öncülüğünde sekiz yıldır başarıyla düzenlenen sempozyumun kitlesinin temas güzeşte yıl büyümesini ve ilmî bilgelik üretmeye devam etmesini murat ediyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”

Dr. Öğr. Üyesi Öztop: “Karar alıcılar, hizmetleri planlayan ve uygulayanlar kendisine dönüşüme kadem uydurmalıyız”

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Burak Öztop, bildirişim ve esenlik iletişiminin öneminden bahsettiği konuşmasında, Keyif İletişimi Sempozyumu’nda kızıl uzmanların bire bir araya gelip bildirdikleri görüşler ve değerlendirmeler neticesinde zihayat yanları ve geliştirilmesi gereken yönler konusunda yoğunlaşabildiklerini tabir ederek şunları söyledi: “Keyif Bakanlığı namına aktüel gelişmeleri izleme ediyor, günün ve geleceğin ihtiyaçlarını birlikte hesap ederek birçok projeyi hayata geçiriyoruz. İletişim alanı dahi ayrımsız sağlık alanı kabilinden daima bire bir tahavvül ve değişime uğruyor. Değişmeyen alıcılar, hizmetleri planlayanlar ve geliştirenler kendisine yaşanan bu dönüşüme fut uydurmak zorundayız. Bilgi ve iletişimin haddinden fazla cesim hale geldiği günümüzde, esenlik sistemimizi de bu doğrultuda güçlendirerek, toptan düzeyde iyi yerlere gelmeyi hedefliyoruz. Bu dokuz canlı süreçte sağlık çalışanlarımıza ve toplumumuza yardım sunan siz zer sağlık iletişimi gönüllülerine üstelik antrparantez teşekkürname ediyoruz.”

Prof. Dr. Ertekin: “Esenlik İletişimi Sempozyumu Türkiye’nin alanında öne gelen akademik etkinliklerinden biri”

Küçük Asya Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülend Işıklı Ertekin, hele sonuç yıllarda keyif alanında planlı çalışmaların sadece tababet bilimi ile sınırlanmış kalmadığının altını çizdiği konuşmasında umum sağlığı perspektifinden bakıldığında özellikle keyif iletişimi alanında müteharrik uzmanlara heybetli görevler düştüğünü dile getirdi. Keyif iletişimi konusunun iletişim disiplini içerisinde oylumlu bire bir konuma gelmeye başladığının altını çizen Prof. Dr. Ertekin, “Fakültemiz, bir nice yeniliğe öncülük etmiştir ve etmektedir. Zaman sekizincisi planlı Afiyet İletişimi Sempozyumu, Türkiye’nin alanında öne mevrut akademik etkinliklerinden biri haline gelmiştir.” diye niteleyerek konuştu.

Covid-19 global salgını ve sonrasındaki süreçte sağlık ve esenlik iletişimi ile ilgili çalışmaların öneminin daha bile artacağını tamlayan Ertekin, “Bizler da Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi namına alanda Türkiye ve dünyada yapılan çalışmalara katkıda bulunmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

Prof. Dr. Yüksel: “Önceliğimiz tıpkı araya süzülmek ve bildirişim kurmak”

Keyif İletişimi Sempozyumu’nun açılışında mütekellim kombinezon komitesi başkanı ve Rum Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkan Yüksel, andıran zamana büyüklüğünde esenlik iletişimi alanında çalışan öğretim üyesi sayısının iki elin parmaklarını geçmediğini vurguladığı konuşmasında sempozyumun bile etkisiyle bu sayının her an arttığını belirtti. 2015 yılında Ankara’dahi planlı panelde esenlik iletişimi alanında müteharrik akademisyen ve uzmanların bire bir araya gelmesine müteveccih temenniye Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi adına olumlu karşılık verdiklerini rapor eden Prof. Dr. Yüksel, “Sempozyumu bu çevirgeç ile başlattık ve bugüne kadar geldik. Burada öncelikli amacımız keyif iletişimcilerinin bire bir araya gelmelerini bulmak, ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmeleri ve sorunları yakalamak, hal önerileri yükseltmek, geleceğe ilişik öngörülerde gezmek. Ayrıksı amacımız bile makale ve bildiriler yayınlayıp alana ilişik kitaplar alıştırmak” diye sempozyumun iletişim disiplinine sunacağı katkılardan bahsetti.

İki devir süresince sağlık iletişiminde hekim-züğürt ilişkileri, rahatsız ve hekim memnuniyeti, kurumsal bildirişim, amme sağlığı ve medyada afiyet mevzulu editörlük boyutlarının ele alınacağı ve 4 Son Teşrin Cuma haset sona erecek olan sempozyumun teferruatlı programına www.saglik-iletisimi.org İnternet sitesi üzerinden, etkin kendisine yayınlanacağı YouTube kanalına ise youtube.com/sis2022 bağlantısı ile erişilebiliyor. – ESKİŞEHİR

Share: