Kestane kabul etmek için Türkiye’nin ciharıyek yanından ilçeye atak ettiler

Kestane kabul etmek için Türkiye’nin dört bir yanından ilçeye akış ettiler

Ünü mutluluk geneline yayılan kestane amacıyla pazarlar kuruldu

ZONGULDAK – Alaplı köylülerince bahçelerden toplanarak, pazarda satışa sunulan ve ‘Alaplı kuzusu’ adına bildik kestanenin ünü sıkıntılı geneline yayıldı. Türkiye’nin ciharıyek yanından ilçeye mevrut kestaneciler, sabahı saat 4’birlikte yol kenarında kurulan pazarda kibritçi pazarlıklar sonucu ürünleri satın alıyor.

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinin İtfaiyenin bulunduğu caddesine ‘Kestane Pazarı’nın kurulmasıyla ilçeye ‘Alaplı kuzusu’ denilen kestanenin ünü, az geneline yayıldı. Alaplı- Yığılca dağlarında köylülerce kadınlar aracılığıyla dağlardan toplanan kestaneler kere kenarında kurulan münasebet yerinde satışa sunuluyor. Kestaneleri kabul etmek isteyenler, İstanbul ve Bursa illerinden geliyor. Adeta kestane borsasının oluştuğu öğün kenarında kıyasıya pazarlıklar yapılıyor. Türkiye’nin en dolgunca kestanesinin yetiştiği Alaplı’da bu yıl fiyatlar 30-50 teklik arasında değişiyor. Alaplı kestanesinin zarının ayrıntılı olduğunu tamlayan satıcılar, Bursa ve İzmir bölge ürünlerden bundan sonra tercih edildiğini söyledi. Alaplı’dan büyüklük geneline, kestane sezonu olan Ekim ve Kasım aylarında kestane pazarında günde 5-7 ton as yapıldığı belirtildi. Kestane pazara geceleyin 04.00’dan itibaren kurulmaya başlıyor ve 9.00’a büyüklüğünde alıcılar pazardan kitap alıyorlar.

İstanbul’dan Alaplı’ya kestane almaya gelen Ziyalı Mufassal, “Bursa’dan İstanbul’dan, türlü illerden kestane almaya gelenler var. Alaplı’nın kestanesi gür, lezzetli, kabuğu tafsilatlı kuzu kestanesi onun için bu büyüklüğünde yolu geliyoruz ahzetmek için. Bütün bu bölgenin kestanesini yeğleme ediyor” diyerek konuştu.

Ankara’dan kestane almaya mevrut Necim Yaprak ise “Burada doğal ayrımsız pazar oluşmuş. Alaplı, Türkiye’nin ‘kestane borsası’ haline mevrut. Kestanemiz bile haddinden fazla kaliteli. Buraya bakıyoruz; Çankırı’dan, Ankara’dan, Bolu’dan, değişik illerden kestane almaya gelenler var. Bizim ilçelerimizden kestane buraya geliyor ve buluşup bölüm yapıyorlar. Averaj her veriş kurulduğunda 5-7 titrem arasında kestane satıldığına bakarak ağırbaşlı aynı pazar. Tümce Alaplı’nın kestanesini yeğleme ediyor. buranın kestanenin lezzeti çokça fena hâlde. Tıpkısı zamanda kavrulduğunda kabuğundan çok basit çıktığı için tercih ediliyor. Bundan periferi biz buna kuzu kestanesi diyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: