Kerbela Şehitleri Kartal’da Anıldı

Kartal Belediyesi ve Kartal Cemevi Vakfı yoluyla Kerbela’birlikte Hz. Hüseyin, yakınları ve Ehlibeyt’in katledilmesi zımnında Muharrem Ayı’nın 10. gününde ‘Matem-ı Aşure Ayı’ anma programı düzenlendi.

Hz.Hüseyin ve eş efradının Kerbela’bile katledilmesinin 1342. yılı dolaysıyla Kartal Belediyesi Firez ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün üstelik katkılarıyla planlı yâd, Kartal Cemevi’nde gerçekleşti.

Anma programına, Cumhuriyet Halk Partisi Saylav Akif Hamzaçebi, Kartal Kaymakamı Abdullah Çipo, Kartal Belediye Reisi Gökhan Yüksel, Cumhuriyet Altını Halk Partisi İstanbul Avrat Kolları Başkanı Yeşim Ağırman, Cumhuriyet Umum Partisi Kartal İlçe Başkanı Kibar Argunşah, Kartal Belediye Meclisi Başbuğ Vekili Özlem Bulut, Cumhuriyet Altını Halk Partisi Kartal Şehremaneti Meclisi üyeleri, Dürüst Parti Kartal Belediye Meclisi Üyesi Istem Öğüt Parıltı, Kartal Itimat Müdürü Sinan Dallı, Kartal Müftüsü Mehmet Öztürk, Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş, sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Programdan geçmiş Cemevi Dedesi Celal Özer eşliğinde dualar edilerek Kerbala’bile şehit edilen Hz. Hüseyin ve Ehlibeyt adına mersiyeler okundu.

Duaların arkası sıra, Kartal protokolünün da katıldığı yemekte dağıtılan lokma ile oruçlar açıldı.

Yas-ı Muharrem Anması için Cemevi bahçesine kurulan sahnede önce Cemevi zakiri Can Delimsirek, Matem-ı Matem ve Muharrem Ayı’nın 10. haset dolayısıyla ağıt ve deyişler seslendirdi.

Daha bilahare sahnede tıpkı konuşma gerçekleştiren Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş, Kartal Belediyesi ile gelişigüzel yıllardır Yası-ı Muharrem anma programları gerçekleştirdiklerini dile getirerek, Kartal Belediyesi’ne ve Komutan Gökhan Yüksel’e desteklerinden çevre teşekkürname etti. Eski bölüm evinin uğrunda gerçekleşen saldırıda yaralanan Sarıtaş, konuşmasını bağlanak ve el birliği vurgusuyla bitirdi.

Selami Sarıtaş’ın arkası sıra Kerbela’de yaşanan acıların unutulmayacağını söyleyerek konuşmasına başlayan Kartal Cemevi Dedesi Şevket Özer da “Görüngü vardır akşama büyüklüğünde unutulur, fenomen vardır üzerinden asırlar geçer tekrar dahi unutulmaz, dinç bir acı üzere kesintisiz kaynarca acısı, nesiller boyu insanların kalbine dolar. Kerbela olayı üstelik böyledir, Allah korkusunu vicdanında haiz insanlar, müminler, kıyamete kadar Hüseyin’in sevgisini göğsünden, tıraba düşene kadar bırakmayacak, bırakmamalı” diyerek konuştu.

BAŞKAN GÖKHAN YÜKSEL’DEN BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI

Matem-ı Aşure Ayı anmasında akıbet olarak kürsüye sâdır Kartal Şehremini Gökhan Yüksel ise Hz. Hüseyin’in vakit kaybetmeden Alevi ve Bektaşilerin değil, bilcümle İslam aleminin şehidi olduğuna vurgu yaptı.

Komutan Yüksel konuşmasında, birkaç aktarılma ilk evinin önünde saldırıya uğrayan Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş ile ilgili birlikte şunları söyledi:

“Maatteessüf kim Muharrem Ayı’nda ülkemizin ciharıyek yanı sıra istemediğimiz olaylarla karşılaşıyoruz.

İlk ilk Ankara’daki o dağ hamle ve arkası sıra Kartal Cemevi Başkanımıza yapılan kötü hareketli… Bu çığlık, bu tuhaf olayların bir tane tıpkı muştulu yanı vardı kızıl dostlar. Müjdeli olan; gelişigüzel iki olayda da ülkenin ciharıyek yanından, devletin herhangi bir kademesinden, sanatın, siyasetin seçme kademsinden bir tane cisim olup bu olayın lanetlenmesi ve üstüne gidilmesiydi.

Bu üzere üzücü ve moskof saldırılar, bizleri hangi kadar üzse dahi tıpkısı şeyi gösterdi. Ankara’da ve kızıl başkanımız Selami Sarıtaş’a müteveccih gerçekleşen saldırıda herkes bağlantı oldu ve kardeşlik mesajları verildi. İşte bu bizim yer şişman değerlerimizdir. “

Başkan Gökhan Yüksel’in konuşmasının peşi sıra âşık Erdal Erzincan sahnede yerini alarak Yas-ı Aşure Ayı anmasına katılanlara ayrımsız konser verdi. Erzincan, bağlaması ile mersiye ve deyişleri seslendirirken ihtisas dolu anlar yaşandı.

Share: