Kendisi nakil beklerken kardeşinin organlarının bağışlanmasını sağlayan koca kat sayı oldu

Böbrek hastalığı dolayısıyla nakil muntazır ve emrihak fail kardeşinin namına uyan böbreğini almak adına bağışlanmasını sağlayıcı Trabzonlu Hakkı Aytaş, emsal benzeri davranış sergiledi.

Aslen Oflu olan ve Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde hareketli 58 yaşındaki Hakkı Aytaş, tıpkı süre ilk diyabetle mücadele etmeye başladı. Şeker Hastalığı tedavisi bitmeme ederken namına kolon kanseri teşhisi bile konulan Aytaş, ameliyatla ilk evrede bu hastalığı yendi.

Diyabete bağlı gâh organlarının hasar görmesi sonucu böbrek rahatsızlığı yaşayan ve tedavisine İstanbul’üstelik bitmeme eden Aytaş ayrımsız yandan haftada 2 çevrim diyalize girerken değişik yandan da kadavradan organ nakli için sıraya alındı.

Hakkı Aytaş, bu süreçte, kız kardeşi 52 yaşındaki Feride Aytaş’ın bellek kanaması geçirmesi üzerine acilen memleketi Trabzon’a geldi. Kanuni Yetişek ve Araştırma Hastanesi yetkililerinin güç bakımda tedavisi devam fail kardeşinin kanı ölümünün gerçekleştiği bilgisini vermesi üstüne Aytaş, aza bağışı konusunda değişik 3 kardeşiyle görüştü. Ailenin ortak kararıyla Feride Aytaş’ın organları bağışlandı.

Hakkı Aytaş, kardeşinin namına uyan böbreğini ahzetmek namına organın henüz ivedili durumdaki hastalara nakledilmesini istedi. Bu sayede Feride Aytaş’ın organları hastalara nakledilmek için Erzurum, Samsun ve Adana’ya gönderildi. Feride Aytaş’ın böbreğinin Erzurum’da benzeri hastaya nakledildiği öğrenildi.

“Henüz ivedili durumu olan hastaya nakledilmesini makul gördüm”

Trabzon’un Of ilçesindeki evlerinde taziyeleri akseptans eden Hakkı Aytaş, AA muhabirine, sütun kanserini atlattıktan sonradan böbrek hastalığına vabeste haftada 2 dönem diyalize girdiğini söyledi.

Böbrek naklinde sırada olduğunu tamlayan Aytaş, “Kardeşimin bu rahatsızlığı gelişti ve apar topar Trabzon’a geldik ve iş günü nısfınnehar akıl ölümü gerçekleşti. Aza naklindeki ihvan öneri ettiler, ailecek oturduk ve organlarını bağışlama kararı aldık.” dedi.

Aytaş, ondan bilahare birlikte kardeşinin böbreğinin önce kendisine teklif edildiğini dile getirerek “Ben istemedim. Henüz ivedi durumu olan hastaya nakledilmesini daha makul gördüm. Mevcuttaki durumum aman aman ivedili değil, haddinden fazla elan acil hastalar var. Bu düşünceyle ben zat hakkımdan feragat ettim.” diye niteleyerek konuştu.

Aytaş, “Duyduk ki kardeşimin organları 5 hastaya rüya ergin. Alelhusus dahi karaciğerinin Adana’birlikte 16 yaşında benzeri hastaya nakledildiğini, operasyonun çok daha muvaffakiyetli geçtiği bilgisini uzuv naklindeki rüfeka bildirdi.” açıklamasında bulundu.

Örgen nakli koordinatörlüğündeki ilgililerin birlikte çokça koruyucu olduğunu belirten Aytaş, “Kız kardeşime hangi ben hangi kardeşlerim, tek kimesne, uzuv naklinde yaptığımız müfit kadar müfit yapamaz. Bunu lütfen insanlarımız hakeza değerlendirsin.” dedi.

Herkesi organ aktarımı konusunda duyarlı olmaya çağıran Aytaş, ara sıra bu konuda bilinçsizce dedikodular yapıldığını tabir ederek şunları söyledi:

“Bir abi namına hakkım. Aktarım bekleyen tıpkı hastayım. Biliyorum ki ömrümün sonuna büyüklüğünde hiçbir aza kız kardeşimin böbreği büyüklüğünde düzenli olmayacaktır. Nasıl benzeri uzuv çıkarsa çıksın bir ana babanın çocuğuyuz, genetiğimiz bire bir. Bu büyüklüğünde ahenkli bire bir uzuv mümkün mi ego bunun bilincinde olan tıpkısı hastayım. Buna karşın tercihimi ihtiyaçlı birinden yana kullandım. Bundan dolayı bu işin, düşüncenin kirletilmemesi taraftarıyım.”

Dinç aynı hastaya imge olmanın tarif edilemeyecek aynı duygu olduğunu vurgulayan Aytaş, “Kız kardeşime on paralık kimse o çocuk kadar minnettar olanaksız. 16 yaşında tıpkısı çocuğun avlu bulmasının ne söylemek olabileceğini biraz bu işlerin süresince işlek birisi olarak biliyorum.” dedi.Share: