Kenar Düzenlilik Komutanlığı timlerinin Van Gölü’nün derinliklerindeki tatbikatı görüntülendi

Van’da sabık yıl göreve başlayan Kenar Güvenlik Van Gölü Kadro Komutanlığı ekipleri, su şeş ve akarsu üstünde değme nev şartta fariza yapıyor. Kumandanlık bünyesindeki Plonjon Güven Asayiş ve Taharri Istirdat Timi, tatbikatlarla mukavemetli görevlere hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 1 Eylül 2021’da Edremit ilçesinde konuşlandırılan Kıran Düzenlilik Van Gölü Ekip Komutanlığı, yüz ölçümü 3 bin 713 kilometrekare olan gölde değme çeşit gayrikanuni faaliyete büzüşmek amacıyla muttasıl himmet yapıyor.

Su üstü ve su altı tatbikatlarıyla print şartta fariza ika deneyimi kazanan ekipler, 7 bölüm 24 saat gözetledikleri Van Gölü’nü son teknolojiyle donatılan Sahil Asayiş botlarıyla arama altında tutuyor.

Olası boğulma vakalarına gücük sürede dokunmak üzere dalış eğitimlerini aksatmayan görevliler, kentin sunma cesim turizm bölgelerinden Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuzu adalarına geçişlerin tehlikesiz şekilde yapılmasına öncülük ediyor, turistlerin huzurla seyahat etmelerini sağlıyor.

Van Gölü’nün derinliklerindeki manevra görüntülendi

Van Gölü’nde olası ilçe ve olaylarda arama kurtarma görevi icra etmek için Deniz Boyu Asayiş Van Gölü Ekip Komutanlığı bünyesinde yeni kurulan Dalış Itimat Güvenlik ve Taharri Istirdat (DEGAK) timi da zayi ve gark vakaları kabilinden olaylara engelleme ediyor, adli olaylarda akarsu altında beyyine arama çalışmaları yürütüyor.

DEGAK timinin Van Gölü’ndeki akarsu altı ve su üstü tatbikatları, akarsu şeş kaynak yönetmeni Tahsin Ahu marifetiyle görüntülendi.

“DEGAK timimiz seçme tür görevi adına getirme imkan ve kabiliyetine topluluk”

Periferi Güvenlik Van Gölü Takım Komutanı Binbaşı Fırat Arslan, AA muhabirine, komutanlıklarının tahminî benzeri yıldır Van Gölü’nde operasyonel etkinliğini arz erdemli düzeyde sağlayacak şekilde konuşlandığını söyledi.

Arslan, “Van Gölü’nde temas tip hava koşulunda muttasıl ayırımı yapmaksızın okunabilen tıpkısı şekilde en iyi hizmeti sunu gelişmemiş sürede vermek için kere tutmaya bitmeme ediyoruz. Andıran zamanda komutanlığımız bünyesinde göreve başlayan DEGAK timimiz su sütünde ve akarsu altında değme tip görevi adına getirme imkan ve kabiliyetine cemaat.” dedi.

DEGAK 25. Tim Komutanı Astsubay Abdullah Yeltirik de DEGAK timinin 25 Ağustos’ta Van Gölü’nde konuşlandığını kaydederek, “Su altı ve su üstünde balık adam ihtisaslı personel ve faziletli uygulayım bilimi donanımına eş modern dalış tesisatıyla Van Gölü’nde fariza ika imkan ve kabiliyetine sahibiz.” şeklinde konuştu.

Su altı görüntü yönetmeni Ceylan ise “Van Gölü’nde konuşlandırılan Kıran Düzenlilik ekipleri su şeş ve su üstündeki temas tip güvenlikten sorumlu. Bu kapsamda Yaka Güvenlik’in 25. DEGAK birimi dahi kuruldu. DEGAK, Van Gölü’nde ilkin düzenlilik başlamak amacıyla su altında arama ve istirdat, gark gibi olaylara müdahale ederek gölün daha tehlikesiz olmasını sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.Share: