KEFEK Kadınların İş ve Eş Yaşamlarının Uyumlaştırılması alt komisyonu toplandı

TBMM Karı Eş Okazyon Eşitliği Komisyonu (KEFEKI) bünyesinde kurulan Kadınların İş ve Eş Yaşamlarının Uyumlaştırılmasında Karşılaşılan Sorunların Tespiti ve Hal Önerilerinin Belirlenmesi Ast Komisyonunda Düzentileme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye Avrupa Birliği Delegasyonunun ve Ana Çocuk Terbiye Vakfının (AÇEV) temsilcileri banak yaptı.

AK Tümen Balıkesir Milletvekili Sarih Uygur başkanlığında toplanan komisyonda, Mesai ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanı Süreyya Erkan, avrat istihdamının desteklenmesine yönelik yürütülen projelere dair hikmet verdi.

Erkan, KEZ’nin namzet ülkelere sağladığı Katılma Öncesi Finansal Yardım Ara Bulucu (IPA) kapsamında istihdam, eğitim bilimi, sahn boyu öğrenme ve sosyal siyaset alanlarını kapsayan 2007-2013 döneminde toplanmış yarım yamalak milyar avroyla 936 projeyi yürüterek başarıyla tamamladıklarını söyledi.

Bu dönemde meri projelerle gençlerin ve kadınların istihdamının desteklenmesine, mukayyet istihdamın teşvikine, mesleksel eğitimin kalitesinin geliştirilmesine, kız çocuklarının okullaşma ve okula devam oranlarının artırılmasına, avlu boyu öğrenme imkanlarının geliştirilmesine, dezavantajlı kişilerin hisse senedi gücü piyasasına katılımı ve sosyal entegrasyonuna katkıda bulunulduğunu vurgulayan Erkan, IPA’nın ikinci döneminde doğrudan kadınlara müteveccih yürüttükleri 4 cerrahi müdahale bulunduğunu belirtti.

Tarım ve Orman Bakanlığı Yetişek ve Kitap Dairesi Başkanı Meserret Kır, kadınların kırsaldaki rolünün farkında olduklarını ve bu farkındalıkla akım ettiklerini dile getirerek, yürüttükleri projeler için bilgelik verdi.

Avrupa Birliği (SUTAŞ) Türkiye Delegasyonu Program Yöneticisi Mehmet Caner Çipo, 1999 yılında Türkiye’nin KEZ adaylık süreci netleştikten sonradan birçok alanda amme kurumlarıyla, sivil toplumla diyalog zarfında bulunduklarını ve üyelik sürecini kolaylaştırmaya çalıştıklarını aktardı.

AÇEV Atalık Çalışmaları Direktörü Hasan Deniz, karı istihdamını arttırmak amacıyla babanın katılımı ve babanın bakımda sorumluluğuna dayalı tike yaptı.

2015-2017 yılları ortada “Türkiye babalık durumu” araştırması yaptıklarını rapor ederek, araştırmaya bakarak babaların yüzde 91 oranında “çocuğa bakmanın annelerin görevi” olduğunu söylediklerini dile getirdi.

Babaların çocuklarına elan beş altı bağlam gösterdiğini ve düzentileme saatlerinin babalık üstünde çok balaban bire bir etkisi olduğunu belirten Çipo, şöyle konuştu:

“Avrat istihdamı bağan olduğu sürece babalar bakımda rehavet üstlenmiyorlar çünkü çalışıyorlar. Babalar çalıştığı sürece ve istihdamın ağırlığını oluşturduğu sürece hizmet onların işi olarak görülmüyor. Zımnında babaların düzentileme saatlerinin çokça şişman bir etkisi var. Türkiye’de babalık izni sonuç paye birkaç; kamuda 10 gün, hususi sektörde 5 dolaşma, sözleşmeli personelde 3 dönem ve benzeri zamanda o müsaade kullanıldığında birlikte o zamanın bittabi geçirildiği ayrı ayrımsız bindi gerektiriyor.”

Eğitim düzeyinin babanın katılımını belirleyen etkenlerden olduğuna belen eden Bahir, geliştirilen gelişigüzel cins düzenlemede, mevzuatta, politikada, babaların bile bakımda ve gelişimde sorumlu olabilmelerini sağlayacak düzenlemelerin, uygulamaların, mevzuatların hayata geçirilmesinin serencam adım majör olduğunun altını çizdi.

Share: