Kavurucu sıcakta ekmeklerini taştan çıkarıyorlar

Muş’un Bulanık ilçesinde arazi altından barbar yollarla çıkardıkları kayaları varyos ve murç sayesinde kırarak şekillendiren taş ocağı işçileri, kavurucu sıcakta ekmeklerini kazanıyor.

Bulanık ilçesine mecbur Mollakent köyünde 12 yıldır kurduğu işletmede, taşlara tarz vererek yer devlet ve ilçelere gönderen Feda Yılmayan, günün ilk ışıklarıyla işçilerle gelişigüzel taş ocağının yolunu tutuyor. Volkanik patlama sonucu oluşan ve ‘Kevke’ adı verilen taşları kavurucu sıcağa karşın arazi altından çıkararak balyoz ve murç sayesinde yarıcı işçiler, ekmeklerini kazanıyor. Çıkardıkları taşları traktöre yükleyerek atölyeye taşıyan işçiler, burada kalıp verdikleri taşları karı, cami, pınar, oyuntu ve bina yapımında kullanılmak için hazır kuzuluk getiriyor. 8 saat boyunca devir altında etkin her bir iştirakçi günde 10 ile 15 litre arasında su tüketiyor.

“Ekmeğimizi taştan çıkarıyoruz”

Günün önce ışıklarıyla taş ocağına gelerek çalışmaya başladıklarını anlatan taş ocağı çalışanlarından Salih İnci, 8 saat sıra altında çalıştıklarını ve ekmeklerini taştan çıkardıklarını söyledi. Hava sıcaklığının 37 adım olduğunu kaydeden İnci, “Günde 10 litre su içiyoruz. 6 kamer burada çalışıyoruz, 6 ayda kış olduğu için zamanımızı evde geçiriyoruz. İlkel yöntemlerle taş çıkarıyoruz. Burada kırdığımız taşları traktöre yükleyip atölyeye götürüyoruz. Taşları makinelerle biçip, biçim veriyoruz. Taşlardan mezar taşı, kat, harimiismet, barbekü, bahçe duvarı yapılıyor. Bu taşlar gökçe yazın serin, kışın ise ısıdam tutar. Avantajı bu. Bölge halkı kısık yerine bu taşı kullanıyor. İki sevimli günde 150 taş çıkartıyoruz” dedi.

“Günde 10-15 litre su içiyoruz”

İşçilerden Halit Turpan dahi, ocakta kırdıkları taşları atölyeye götürdüklerini aktararak, “Taşlara desen veriyoruz. Literatür taş çıkarıyoruz, kışın birlikte hayvanlara bakıyoruz. Hava ısıdam. Günde 10-15 litre su içiyoruz. Ekmeğimizi taştan çıkarıyoruz” ifadelerini kullandı.

“200 yıldır bu taşlardan familya yapıyorlar”

12 yıldır taş ocağı işi yaptığını belirten pres sahibi Feda Yılmayan ise “Taş ocağından ekibimizle taş çıkarıyoruz. Taşları ocaktan buraya getirip işliyoruz. Taşları Muş, Bulanık çevresi, Bitlis, Diyarbakır, Malatya ve Bursa civarına gönderiyoruz. Ismarlama üst taşları çıkarıp gönderiyoruz. Bu taş kevke taşı. Mollakent köyü kırsalından çıkan aynı taş türü. Burada 6 güç çalışıyoruz. 200 yıldır bu taşlardan sülale yapıyorlar. Tarihi bayağı sakat olan benzeri taş” diye konuştu. – MUŞShare: