Katar: Filistin dosyası, en makro konularımız arasında

Ülkesinin önce günden itibaren bilcümle taraflarla temaslar tarafından İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını yatırmak amacıyla çabalama harcadığını kaydeden Ensari, “Şimendifer’ın rolü, gerginlik azaltılarak ateşkesi keşfetmek için çokça önemliydi. Gerilimi sona erdirecek ameliye bir yöntem tedarik etmek üzere lehçe ve arsıulusal temaslar hareketli yerine devam etti.” diyerek konuştu.

Tren’ın, İsrail’in Gazze’deki gerilimi tırmandırmasını ve Mescid-i Aksa’ya müteveccih saldırıyı iki açıklamayla kınadığını kaydeden Ensari, Filistin dosyasının, Katar diplomasisinin üzerinde çalıştığı yer balaban dosyalardan biri olduğunu vurguladı.

Ülkesinin alçak temaslarının, Gazze’deki durumun gerçeğini öğrenmeye apotr olduğunu dile getiren Ensari, Katar’ın diplomasisinin diyaloga ve tarafları benzeri araya getirmeye dayandığını ve bir nice cephede başarı elde ettiğini sözlerine ekledi.

İsrail, 5 Ağustos’ta çevik hazırlığında olduğu gerekçesiyle Gazze’de İslami Cihad’a ilişkin olduğunu kanıt ettiği hedeflere çevik başlatmıştı. İsrail’in saldırısı üstüne Gazze’den İsrail yönüne bir paradigma roket atılmıştı. İsrail’in Gazze şeridine düzenlediği saldırılar sonucunda aralarında 14 çocuk, 4 kadının yer aldığı 44 gönül hayatını kaybetmişti. İsrail tarafındaysa seçkin duygusal kaybı yaşanmamıştı.

İsrail ile Gazze’deki İslami Cihad Hareketi arasında Mısır’ın vuzuh buluculuğuyla varılan ateşkesin, geçmiş domestik saatle 23.30’dan (TSİ 23.30) itibaren yürürlüğe girdiği duyurulmuştu.

Filistin’de bırakışma başlıyor

 

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında ölen Filistinli sayısı 15’e imdi

 

Çavuşoğlu, Hamas Siyasal Departman Başkanı İsmail Heniyye ile telefonda görüştü

 

Share: