Kastamonu ruzname haberleri… Kastamonu’da özgül öğrenme güçlüğü çekici çocukların gelişimine bindi verilecek

Kastamonu’birlikte özgül öğrenme güçlüğü calip kollar tespit edilerek, işlek oldukları alanlara yönlendirilecek.

Kastamonu Özgül Öğrenme Güçlüğü Derneğinin İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü vasıtasıyla desteklenen “Özgül Öğrenme Gücümü Keşfet Projesi”nin protokol imza töreni Vali Avni Şarap’ın karı sahipliğinde gerçekleştirildi.

Çakırdoğan, projenin destek miktarının tahminî 95 bin lira olduğunu söyledi.

Amacın sosyal farkındalığın dal seviyelere çıkarılması olduğunu belirten Şarap, şöyle konuştu:

“Kastamonu suret ilçede eğitimlerine bitmeme fail ve özgül öğrenme güçlüğü tanısı almış 99 ortaokul öğrencisinin suret, saz, spor ile hatır ve zeka oyunları branşlarında kabiliyet taraması yapılarak bu çocuklarımızın hararetli olduğu yönlerin tespiti gerçekleştirilecek. Tanı almış 59 beş öğrencisine birlikte Türkçe ve hesap alanlarında kendilerine ve ailelerine eğitimler verilecek. Kabiliyetlerini ve akademik yönlerini geliştirerek bu çocuklarımızın katışıksız güvenlerinin artırılması ve sosyalleşmelerinin sağlanması amaçlanıyor. Esasen sergi, konser, yarışma dinlenme kampı, piknik ve belli başlı periyot kadar etkinliklerle özgül öğrenme güçlüğü konusunda içtimai farkındalığın daha eğin seviyelere çıkarılması amacını güden tıpkısı proje.”

Topluluk Başkanı Hüseyin Çıpa ise şunları kaydetti:

“Özgül öğrenme güçlüğü zeka seviyesi normal ve normal üstü çocuklarımızın okuma, yazma ve aritmetik alanlarında akranlarından mankafa kalma durumudur. Bu projede Kastamonu merkezde özgül öğrenme güçlüğü tanılı olan ilkokul düzeyindeki öğrencilere kıraat ve matematik atölyesi desteği sağlanacak. Bu desteği Kastamonu Üniversitesi Özel Terbiye Bölümü sağlayacak. İl merkezinde ortaokul düzeyinde özgül öğrenme güçlüğü tanılı öğrencilerimizde üstelik spor alanlarında Deneyimsizlik ve Spor memleket Müdürlüğümüz, zeka oyunları, suret ve çalgı aleti alanında üstelik Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün desteğiyle kabiliyet tespiti ve sonrasında eğitimi verilecek.”

Her çocuğun değerli olduğunu vurgulayan Çıpa, “Buradaki hedefimiz de çocuklarımızın muvaffakiyetli oldukları alanları destekleyerek salt atılganlık kazanmaları, sosyalleşmeleri ve tıpkı zamanda hem ekol hayatında hem dahi karı hayatında geçim ortamı yapılanma edebilmektir.” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın peşi sıra projenin protokolü imzalandı.

İmza törenine, İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Çetince Akıllıca Şimşek, Daday İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ahmet Leziz, Vilayet Sosyal Tetkik Proje Müdürü Suat Tüfekçi, Kastamonu Üniversitesi Özel Eğitim Bilimi Bölüm Başkanı Dr. Akademisyen Zehra Esra Ketenoğlu Kayabaşı bile katıldı.

Share: