Kastamonu iktisat: Kastamonu’da kadastro haritaları sayısallaştırılıyor

Tapu ve Kadastro Kastamonu Toprak Müdürü Yücel Serdar, Kastamonu’bile kadastro haritalarının sayısallaştırılması için say başlatıldığını duyurdu.

Tapu ve Kadastro Kastamonu Mıntıka Müdürü Yücel Başkumandan, Kastamonu’bile düzenlenen kadastro çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkumandan, Kastamonu’nun eşkal ilçesine kapalı 19 mahallede Kastamonu Kadastro Müdürlüğünce 3402 sayılı Kadastro Kanunun MÜLHAK-1’inci maddesine bakarak kadastro haritalarının sayısallaştırılması amacıyla çalışmaların başladığını belirterek, “Bunun süresi 450 bölüm olan işin 21 Teşrinisani 2023 tarihinde tamamlanması planlanmaktadır. Çalışmalar mahalle mahalle yapılacak olup bu süreç içerisinde çalışması tamamlanan mahalleler önce 15 günce brifing askı ilanına alınacak, bu car süresi içerisindeki itirazlar Kastamonu Kadastro Müdürlüğüne yapılabilecektir. Elan sonraları 30 günce kesin fener ilanına alınacak olan icraat için ise itirazlar kadastro mahkemelerine yapılabilecektir. Fener ilanları ve paftalar Kastamonu Kadastro Müdürlüğü Merkezinde, Kastamonu Belediye’sinde ve ilişkin mahalle muhtarlıklarındaki car yerlerine asılacak olup, ilgililerin askı süreçlerini izlem etmeleri seçkin hangi ayrımsız doğruluk kaybı yaşanmaması açısından balaban önem sunma etmektedir. Icraat sırasında tapu malikleri yönüyle ayrımsız değişiklik yapılmayacak olup tamam mahallelerdeki kadastro haritalarındaki varsa teknik hatalar giderilecek, haritalar bir tane tıpkısı koordinat sisteminde ve elektronik beyin süresince oluşturularak dijital ağıl getirilecek, parsellerin yüzölçümleri sayısal ortamda yeniden hesaplanacak ve tapu kütüklerinde yüzölçümü yönüyle zaruri düzeltme işlemleri yapılacaktır” dedi.

Mahallelerde tescili tamamlanan güncelleme çalışmalarının vatandaşların marifetiyle takip edilmesi gerektiğini söyleyen Başkomutan, “Gene Tosya ilçesine sadık tekmil mahallelerde tescilleri tamamlanan güncelleme çalışmaları ve Taşköprü ilçesine tutkun tamam mahallelerde, İhsangazi ilçesi Avşar, Öz, Kuşçular, Sevindik, Elçelebi, Enbiya, Görpe, Haydarlar, Hocahacip, Koçcuğaz, İnciğez; Hanönü ilçesi Küreçayı, Akçasu, Daday ilçesi; Soy, Gestalt, Alipaşa, Kıran, Budaklı, Çayırlı, Davut, Dereköy, İnciğez, Karacaağaç, Sarıçam, Siyahlar, Tüfekçi, Yazıcameydan ve Form ilçe Budamış birimlerinde 3402 az Kadastro Kanununun 22-a maddesi çerçevesinde yapılmakta olan güncelleme çalışmaları birlikte benzeri şekilde 15 ve 30 günce fener car süreçlerine tabi tutulacak olup harita ve fener ilanlarının muhtarlıklar, uray ve Kadastro Müdürlüğü ilan panolarından vatandaşlarımız tarafından izleme edilmesi faydalı olacaktır” diyerek konuştu.

120 dolaşma içerisinde tapu maliklerinin, e-çap kapısı üzerinden şifreleri ile girecekleri ‘web tapu’ servisinden yeni tapu senetlerini aynı defaya mahsus oluşmak amacıyla ücretsiz namına alabileceklerini açıklayan Başkomutan, “Sayısallaştırma ve güncelleme çalışmaları tamamlanıp parsellerin tapuya tescilleri sağlandıktan sonraki 120 bölüm içerisinde ise tapu malikleri e-mehabet kapısı üzerinden şifreleri ile girecekleri web tapu servisinden bakir tapu senetlerini bire bir defaya muhtemelen atılmak üzere ücretsiz adına alabileceklerdir” şeklinde konuştu. – KASTAMONU

Share: