Kastamonu, Çankırı ve Sinop üzere 5 yıllık kat haritası belirleniyor

Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğü koordinasyonunda Şimal Küçük Asya Kalkınma Ajansı (KUZKA) aracılığıyla düzenlenen TR82 Bölgesi 2024-2028 Yılı Toprak Planı tedbir çalışmaları kapsamında Kastamonu çalıştayı gerçekleştirildi.

Kastamonu, Çankırı ve Sinop’un 2024-2028 döneminde gelişme eksenlerine yön verecek olan TR82 Bölgesi Kesim Planı hazırlıkları kapsamında KUZKA vasıtasıyla düzenlenen iklim çalıştayları Çankırı ve Sinop’un ardından Kastamonu çalıştayı ile sona erdi.

Kastamonu Valisi Avni Çakırdoğan, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, çalıştayı önemsediğini ifade ederek, buradan çıkacak verilerin çokça nadir olduğunu söyledi.

Çalıştay kapsamında değişik konuların ele alındığı 7 ayrı tematik masada ayrımsız araya gelen kamu kurumları görevlileri ile sivil toplum ve fasıl temsilcileri, sorunların beraberinde hal önerilerini konuştu.

KUZKA Genel Sekreteri Serkan Zinde, gazetecilere yaptığı açıklamada, Şimal Küçük Asya Bölgesi’ndeki bulunan sorunların ve bunlara çözüm önerilerinin getirileceği, bulunan potansiyelin henüz ongun kullanılabileceği kesim planı tedarik çalışması yürüttüklerini söyledi.

Zihayat, “Yedi tematik masada çalım ve kuruluşlarımızdan, sivil toplumdan, hususi sektörden katılan temsilcilerimiz ait bahis başlıkları çerçevesinde çözüm önerilerini, program ve proje önerilerini sunuyorlar. Yerelde toprak planlarının uygulaması hazırlık çalışmaları kalkınma ajansları aracılığıyla yürütülüyor, Bakanlığımız üstelik bu çalışmaları koordine ediyor. Üç ilimizde da nahiye planıyla müteallik yaptığımız çalıştaylarımızı, zaman Kastamonu’dahi gerçekleştirdiğimiz çalıştay ile tamamlamış bulunuyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Çalıştayda ortaya çıkan bilgileri Uran ve Teknoloji Bakanlığına ileteceklerini dile getiren Taze, şunları kaydetti:

“Toprak planları, bölgede bulunan illerin mevcut potansiyelleri ve sorunlarının çözümüne yönelik aynı yol haritasını içeren, öncelikleri ve stratejileri, amaçları net tıpkı şekilde belirlenmiş ve bunlar havza gerçeklikleriyle ve bilimsel verilerle kanıta dair politikalar üreterek hazırlanıyorlar. Biz dahi hazırladığımız nahiye planıyla bu illerimizin önümüzdeki 5 almanak dönemde odaklanacağı konuları ve öncelikleri belirlemiş olacağız. Bu nahiye planıyla belirlenen amaçlar ve hedefler doğrultusunda dahi icap kalkınma ajansı adına bizler lazım de diğer çekicilik ve kuruluşlar çalışmalarını buna ağır ezgi aynı şekilde gerçekleştiriyor olacak. Bu anlamda havza planları önümüzdeki 5 yıla çırağ tutaç mücahede olduğunu düşündüğümüzde oldukça koskocaman benzeri mesai.”Share: