“Kaşif Şahgaga” Türkiye’ye ansız döndü

Gaileli halde kâin ve Ankara Üniversitesi Yaban Hayvanları Tedavi Biriminde bakımı yapılarak doğaya salınan “Kaşif Şahgaga” isimli şah kartal, 5 kamer sonradan Türkiye’ye döndü.

AA muhabirinin Ekincilik ve Orman Bakanlığından edindiği bilgiye göre, nesli öfke altında olan türlerin korunması üzere selen cem çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen araştırmalarda, Kırklareli, Edirne, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Bolu, Çankırı, Çorum, Sivas, Tokat, Kırşehir, Aksaray, Niğde, Konya, Ankara ve Eskişehir’da akla yatkın habitatlarda şah kartal yuvaları tarandı.

Belirlenen yerler mülakat edilerek, kısaca 80’e mail yuva bulundu. Yuvalardaki uygun yavrulara peyk vericili takip cihazları takıldı. 2017’den bu yana aygıt takılan kartal sayısı 12’yi buldu.

Uydu vericili bireylerin izlenmesi ile şah kartalların ülkede akıllıca habitatlardaki dağılımları ve yavru bireylerin kendilerine yıpranmamış akıllıca dirim alanları taharri davranışları mercek altına makbuz.

Bu çalışmalarla, yaralanan veya şaşkın sakıt bireylerin tedavilerinin arkası sıra doğada hayatta kalma başarı oranlarının araştırılması üstelik amaçlandı.

Kaşif Şahgaga’nın dönüşü

Gaileli halde bulunarak Ankara Üniversitesi Çandır Hayvanları Tedavi Birimine getirilen taze şah kartal de 6 aylık tedavinin arkası sıra uydu vericisi takılarak doğaya salındı. 18 Mayıs’ta doğaya bırakılan gailesiz şah kartal aceleci şekilde doğuya hak yolu almaya başladı. Bu tam şah kartal için Bakanlığın ilgili birimlerince içtimai medya üzerinden benzeri insanoğlu kampanyası başlatıldı. Sonunda şah kartala “Kaşif Şahgaga” ismi konuldu.

Kaşif Şahgaga, yaklaşık aynı haftada Rusya’nın Dağıstan Kocabaşı Bölgesi’ne kafile etti. Bu bölgeye geçtikten sonraları kartaldan sinyal alınamadı. Dinç kartal, yaklaşık 5 ay bilahare, benzeri sabık sene olduğu kadar kışı etmek üzere yeniden Türkiye topraklarına geldi. Sonuç bire bir haftadır Çankırı civarında bulunan şah kartal, bu göç hareketiyle ülkedeki şah kartal popülasyonunun henüz önce bilinenin bilakis ufki bir göç hareketi yaptığını gösterdi.

Geri aktarılma hareketi seçkin hangi büyüklüğünde denizin üstünden geçiyor gibi görünse üstelik bunun selen sıklığından kaynaklanan ayrımsız genişlik olduğu gözlendi. Kuşun ayrımsız geçmiş verisiyle Çankırı’daki verisi arasında eksantrik ayrımsız yasakçı kaydedilmediğinden harita üstünde kuşun denizin üstünden geçiyormuş gibi verdiği görüntünün aldatıcı olduğu öngörüldü. Kuşun karalar üzerinden uçarak çarkıt yaşam alanlarına kafasız döndüğü adisyon ediliyor.

10 yılda 260 yaban hayvanına GPS vericili toht takıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Huy Siper ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, talih genelindeki çandır hayvanı çeşitliliğini, kurduğu 3 bin 180 fotokapanla izliyor.

Akıbet 10 yılda 24 türden 260 yaban hayvanına GPS vericili tasma takılarak, bunların hayat döngüleri kovucuk altına makbuz.

Share: