Karye okulunda basket, öğrenciler üzere tutkuya dönüştü

– Köy okulunda basket, öğrenciler için tutkuya dönüştü

YOZGAT – Yozgat’ın merkeze kapalı Osmanpaşa köyünde evvel ve ortaokul öğrencilerinin 3 sene evvel Beden Terbiyesi öğretmenleri Nimet Ezgin ile tanıştıkları basketbol, öğrencilerin tutkusu haline geldi.

Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümünde okurken aynı zamanda basketbol oynayan ve mezun olduktan sonraları Yozgat’ın merkeze sadık Osmanpaşa köyü önceki ve ortaokuluna 2019 yılında atanan Ihsan Ezgin (29), karye okulunda eline basketbol cümlesi değmemiş mektepli bırakmamak amacıyla çalışmalara başladı. Bildirme şişman hayalini gerçekleştirmek üzere okul müdürü ve özge sarıklı arkadaşları ile harekete sabık Ezgin’in çabalarıyla gelişmemiş sürede mecmu meslek öğrencilerini basket ile tanıştırarak basketbolu öğrencilerinin genişlik iri tutkusu haline getirdi.

İlk yıllar okulun bahçesinde bulunan bir tane potayla basket çalışmalarını sürdüren Ezgin, okulun seçme alanını basketbol için kullandı. Okulun içerisinde mevcut iki depoyu ölçüleri tutmasa birlikte basket sahasına dönüştürdü. Bu sayede hem içeride hem bile havanın durumuna bakarak okul bahçesinde öğrencileriyle gelişigüzel basketbol antrenmanlarına bitmeme etti. Okulun merdiven basamaklarında öğrencilerine vaziyet antrenmanları yaptırarak öğrencilerinin aheste depolamasını sağladı. Öğrencilerine basketbolu sevdirmek ve öğretmek amacıyla gelişigüzel ortamı fırsata çeviren Ezgin, 3 yılın sonunda amacına ulaşarak ilk ve ortaokulda okuyan 85 öğrencinin tamamına basketbolu sevdirdi. Ortaokullarda yıldızlar kategorisinde 40 öğrencinin 32’sine basket lisansı çıkarılırken 5’ine da atletizm lisansı çıkarıldı.

3 yılın böylece basketbolda şişman ivme kazanan karye okulu öğrencileri amacıyla Yozgat Valiliğinin girişimi ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce meslek bahçesine bu yılın ortasında standartlara akıllıca kilitsiz küreksiz basket sahası yaptırıldı. Çalışmalarını bu sahada Beden Eğitimi öğretmenleri Ihsan Ezgin yönetiminde sürdüren Osmanpaşa İlk ve Ortaokulu öğrencileri, el genelinde planlı okullar arası tedbir müsabakalarının tamamını iktisap başarısı gösterdi. Nasip kategorisinde kız ve koca takımı yerine bu yıl okullar arası basketbol müsabakalarda savaşım edecek Osmanpaşa İlk ve Ortaokulu öğrencileri, Türkiye geneli müsabakalarda birlikte Yozgat’ı göstermek amacıyla basket çalışmalarını sürdürüyor.

“Basket ile toplumsal hayatım değişti”

Basketbol ile sosyal hayatının değiştiğin belirten 8.sınıf öğrencisi Semanur Kalmacı, Basketbolla Inayet Hocam yardımıyla tanıştık. Basketbola kederli değdiğinden beri hayatmış üzere görmeye başladım. Takımın kaptanlığı üstümde olduğu sürece üstelik daha dahi benzeri bağlandım basketbola. Okulda aktiviteler yapıyoruz ama sunu çok dahi basketbol oynuyoruz. Tedarik maçına gittik, çok fena hâlde geçti ve kazandık, geldik. Tahammülfersa tıpkısı heyecan vardı arkadaşlarımda, müdürümüz de bizi destekledi, çok sağ olsun. Çok şükür gani tıpkı dereceye geldik, yakında maçlara dahi çıkacağız, haddinden fazla heyecanlıyız umarım bütün hakeza bedii. Basketbolu çok seviyoruz, bu okulda basket oynamayan tek arkadaşımız bulunmayan. Bir karye okulu olmasına rağmen çokça adamakıllı destekler kazandık. Sunma iri isteğimiz ise tutkun aynı salonumuzun olması, olmasa bile tığ basket oynamaya devam edeceğiz.” dedi.

“Şekerpancarıyla idman yaptım”

Hasat zamanı şekerpancarı ile basket antrenmanı yaptığını belirten 7. Dershane öğrencisi Hanımnur Polat ise, “Basket bizim amacıyla çokça oylumlu, hayatımıza geldiğinden beri bana çokça aşkın özdek kattı. Hayatım basketbol yardımıyla haddinden fazla değişti. Durumumuz çok bereketli olmadığı üzere bizim şekerpancarı tarlamız var. Oraya şekerpancarlarını kullanarak potalara turnike şeklinde, şut şeklinde atışlar yaptım. Onun sebebiyle turnikemle şutumu geliştirdim. Mevhibe hocamızın yardımıyla buralara büyüklüğünde gelebildik ona teşekkürler ediyoruz. basketbol benim her ant rüyalarıma kadar giriyor, basketbolu haddinden fazla seviyorum. Yer büyük isteğimiz yegâne ilişkin salonumuzun olması, eğer olmazsa de sokaklarda birlikte oynayabiliriz.” şeklinde konuştu.

“Basketbol tıpkısı tutku”

Basketbolun kendisi üzere şiddetli olduğunu vurgulayan Muhammet İlbaş isimli öğrenci ise, “Basketbolu çokça seviyorum ve basket bizim sunma balaban tutkumuzdur. Burada seçkin antlaşma alıştırma yapıyoruz ve basket öğreniyoruz. Hedefim nazik bir basketçi atılmak ve derslerimde başarılı gelmek.” ifadelerine meydan verdi.

“Eline tümden değmemiş mektepli kalmadı”

Osmanpaşa İlk ve Ortaokulu’nda temas öğrencinin basketbol oynadığını belirten Beden Terbiyesi Öğretmeni Armağan Ezgin bile, “Öncelikle bizim tatmin noktamız bu çocukların yüzündeki bir tebessüm. 2019 yılında bu okula atandığımda biricik bir hedefim vardı. Eline tümden değmemiş biricik ayrımsız bala bırakmamak. Haddinden Fazla şükür kim bu hedefe kavuşabildik. Şu dakika bütün ilkokullarımız ve ortaokullarımızın hepsi müthiş tıpkısı derecede basketbol oynuyorlar. Yani çocukların hayallerini bu şekilde süslemek benim arz büyük mutluluğum. Akşam rüyalarında basket gördüklerini söylüyorlar, ben üstelik elimden geldiğince burada kaldığım sürece düzentileme vermeye çalışacağım” diye konuştu.

“Okulumuzda lisanssız hiçbir öğrenci kalmadı”

Köyde lisansı olmayan öğrenci kalmadığını bile belirten Ezgin, “Öncelikle dolgunca benzeri sportmen amma ondan önce gür benzeri âdem olmaları yeryüzü balaban temennim. Onları ellerine heyetiyle aldıklarında o yüzlerindeki mutluluğu görmemim birlikte elhak tek yerde bir doyumu, tarifi namevcut. Karye okulundayız maalesef ki salon imkanımız yok. Bizi dedik kim salonumuz olmayabilir. Bizim elimizde ne imkan varsa onu değerlendiririz dedik. Yazın güneşte kışın soğukta yerdeki karları küredik yine birlikte basketbol oynamaya devam ettik. Ortaokulda 45 öğrencinin 38’i basketbol lisansı vurdumduymaz kalanları üstelik atletizm lisansı var ve gine bu üstelik hedeflerim arasındaydı. Bu okulda lisansız benzeri öğrenci tutmak. Bittabi kim da onların akademik başarılarını destekliyoruz amma bunun beraberinde sportif açıdan dahi gelişimleri bizim için çok yüce. Bu okulda artık tümce basketbolu haddinden fazla seviyor” dedi.

Share: