Kars’tan Kırklareli’ne kaşar göndermesi

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık’ın “Kars kaşarının adı, Trakya kaşarının tadı var” açıklamasına Kars’tan tepki geldi. Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, Kars kaşarının 100 yılı fazla tıpkı geçmişi, değişik bir hars altyapısı, birçok medeniyetin, birçok etnik yapının, bir nice emeğin birleştiği ve coğrafi konumu, coğrafi özelliğin zarfında bulunduğu bire bir eser olduğunu belirtti.

Kars Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, yaptığı açıklamada aynı ürünü feda etmek üzere ayrımlı aynı bölgenin ürününü karalayarak yahut kötüleyerek pazarlama tekniği kullanmanın şişman ayrımsız günah olduğunu söyledi. Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık’ın açıklamasının akseptans edilemez olduğunu anlatım eden Alibeyoğlu, “Bittabi ki Kırklareli’nin öz dernekevi tıpkısı ürünü, ayraç aynı nişane türlü. Ama marka ürünün tanıtımı yapılırken değişik ayrımsız bölgenin emeğine, markasına, ticari nema sağlayacak alanını baltalama ederek, karalayarak yahut dahi çamurlamak yoluyla tanıtım yapılmasını akıllıcasına bulmuyoruz. Çünkü 81 ilin hepsinin kendisine göre bir markası, kendisine bakarak aynı dernekevi değeri, aynı ürünü bulunmakta, bunun içre dahi iri tıpkısı emek yatmaktadır. Bu emeği namevcut addetmek yahut bu emeği hiçe saymak, bu emeğe zarar donör açıklamalarda yatmak akla yatkın aynı durum değil” dedi.

“Kars kaşarının 100 yılı aşkın ayrımsız geçmişi, değişik benzeri firez altyapısı var”

Kars kaşarının 100 almanak ayrımsız geçmişi olduğuna özen çekici Alibeyoğlu, “Yapılan açıklamada Kırklarelili ustaların Kars kaşarını ürettiğini, Kars’a kaşar yapımını öğrettiğinden bahsedilmiş. Kars kaşarı 100 yılı çok bire bir geçmişi, ayrımlı tıpkı hars altyapısı, bir nice medeniyetin, bir nice etnik yapının, birçok emeğin birleştiği ve coğrafi konumu, coğrafi özelliğin zarfında bulunduğu tıpkı üründür. Yani başka benzeri illa kıyaslanması akıllıca gayrimümkün bir, ikincisi üstelik benzeri ürünü satmak üzere ayrımlı ayrımsız bölgenin ürününü karalayarak veya kötüleyerek pazarlama tekniğini dercetmek bu daha de balaban tıpkısı hatadır. Biz ürünümüzü satarken 81 ilin hiçbir ürünüyle kıyaslamayız. 81 ilin bilcümle ürününe, emeğine, markasına, değerine eş çıkarız. Hepsine tıpkısı saygıyı gösteririz. Yalnız zat ürünümüzü harcamak için elimizde mevcut doneleri, elimizde mevcut değerleri pazarlayarak ürünümüzü satmaya çalışırız. Ayrıksı aynı içtima emeğine, ticaretine beis verecek, kötüleyecek, damarı bozuk etkileyecek benzeri durum üzerine açıklama yaparak pazarlamaya çalışarak böyle bir işe başvurmayız. Kırklareli Ticaret Odası’nın yapmış olduğu bu açıklamayı kınıyoruz. Çünkü bizim işaret değerimiz olan ürünün Türkiye’nin çöz piyasasında çetin aynı akseptans görmüşlüğü var. İhracata dönük tıpkı üretime intikal yapacağız. İhracata mülk çıkarmayı planlarken bu nev haberlerle ürünümüzü itibarsızlaştırmanın hiçbir anlamı yok” diyerek konuştu.

Kars kaşarı ile ilgili açıklamalara Karslı üreticiler birlikte reaksiyon gösterdi. kaşar peyniri üretimi ve pazarlamasını işleyen Selami Çapan, “Hakeza tıpkı açıklama yapılması etik değildir. Kars kaşarının dönüp tarihine baktıklarında 100 yılı fazla tıpkısı tarihi vardır. Bunun kökeninin nereden geldiğini çok ferah biliyorlar. Trakya de çokça bereketli biliyor, Türkiye dahi haddinden fazla ongun biliyor. Kars ile mukayese etmeleri aynı kere falsolu. Kars’ın tarihi, Kars’ın dokusu, Kars’ın nebat çeşidi, kaşara aromayı veren, lezzeti veren tıpkısı saf klima var. Benzeri Trakya ile Kars’ın kaşarı karşılaştırma edilmesi evet aynı hikmet kirliliğidir ya de tıpkısı farkındalık üzere yapılan aynı açıklamadır. Hakeza tıpkı şey gayrimümkün” şeklinde konuştu. – KARS

Share: