Kars’ta silajlık mısırın hasadı imece usulü yapılıyor

Kars’ta, kışın hayvanların sert ağızotu ihtiyacını bloke etmek üzere ekilen silajlık mısırın hasadı imece usulüyle gerçekleştiriliyor.

Verimli topraklara eş Akyaka ilçesinde, bu sene aktif olan yağışlarla iz alanlara ekilen silajlık akdarı, çiftçinin yüzünü güldürüyor.

Yaz süresince balaban emeklerle yetiştirilen ve boyları kısaca iki metreyi aşan ağızotu bitkisinin hasadı traktörlerle yapılıyor. İmece usulüyle yapılan hasat sonrası silajları stoklayan çiftçiler, hayvanlarının kışlık yemleme ihtiyacını karşılayacak.

Paketlemesi yapılan mısır silajları elan sonradan traktör römorklarına doldurularak depolara taşınıyor.

Çiftçilerden Melik Güzeloğlu, AA muhabirine, hayvancılığın zirai cerrahi müdahale içerisinde büyük bire bir yere topluluk olduğunu, ant üstelik konuşu ve karlı benzeri hayvancılık faaliyeti yürütmede genişlik balaban deli dolu olduğunu söyledi.

Mayıs ayında ekilen silajlık mısırı hasat etkilerini anlatan Güzeloğlu, “Çiftçilerle burada yardımlaşarak imece usulü hasat yapıyoruz. Dönüme 5-6 tona büyüklüğünde darı veriyor. Darı silajı hayvan besiciliği amacıyla birebir, sert yemleme olarak kullanıyoruz. Benzin itibarıyla da oldukça verimlidir.” dedi.

Güzeloğul, bu sene artağan bire bir zaman geçirdiklerini, emeklerinin karşılığını aldıklarını belirtti.

Share: