Kars’ta ormanlık alanda izinsiz ongun kesenler fotokapana yakalandı

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde aşılanmamış hayatını araştırmak için kurulan fotokapanlar, orman suçlarının tespitinde bile aktif tıpkı şekilde kullanılıyor.

Orman suçlarına alın simultane ve olay yerinde engelleme edebilmek için Ormanları İzleme Dulda Bütünleşmiş Engelleme (ORIKEM) Projesi kapsamında tıpkısı hafta geçmiş sarıçam ormanlarında fotokapanlar kuruldu.

Sarıkamış’ta ormanları destek olmak, bağlı olmak ve yasa dışı faaliyetleri çalmak amacıyla domestik ve milli yapay zeka ile yanlışlık tespiti yapan fotokapanlar ormanlık alanda kaçak anlaşma yapanları belirledi.

Sarıçam ormanlarında ayrımlı noktalarda kurulan fotokapanlar melez hayatının yanı sıra ormanlık alanda gezen, habersizce avlanan ve sellemehüsselam ongun kesen vatandaşları de belirleme etti.

Farklı noktalarda kurulan fotokapanlarda vatandaşların destursuz dikme kesimi yaptığı, ağaçların traktör, kamyon ve kamyonetlere yüklendiği görülüyor.

Orman İşletmesi Müdürlüğü ekipleri belirleme edilen vatandaşların kestiği ağaçlara umum koyarken 10 kişiye birlikte cezai işlem uygulandı.

Share: