Kars’ta ormanlar bileşimli zeka fotokapanlarla korunuyor

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde ormanları yüklenmek, bağlı olmak ve gayrikanuni faaliyetleri çalmak için domestik ve milli sentetik zeka ile cürüm tespiti özne fotokapanlar kullanılmaya başlandı.

Orman suçlarına karşı çabucak ve fenomen yerinde engelleme edebilmek için Ormanları İzleme Esirgeme Entegre Engelleme (ORIKEM) Projesi kapsamında Erzurum Orman Kesim Müdürlüğü görev sahalarına domestik ve milli bireşimli zeka ile yanlışlık tespiti fail fotokapanlar yerleştirildi.

Fotokapanlarla orman sahaları 24 saat boyunca izlenerek hareket ve ısı sensörlerinden sağlanan fon ve videolar, makineler arası haberleşmeye aktarılıp sentetik zeka tarafından işlenerek, ait orman işletme şefine kaynak zamanlı yerine gönderiliyor.

Sarıkamış’ta kurulan cihazlarla yerli ve milli yapay zeka destekli fotokapanlarda âdem, hayvan, vasıta ve iş makinesi türüne bakarak alarm oluştururken benzeri zamanda, orman suç aletlerini, enerjik-camit nakil vasıtalarını tanımlayarak rüçhan alarm sınıfları belirlenmekte ve plaka tanımlama yapılmaktadır.

Kesme, nakil, açım, cuşuhuruş, otlatma, transfer, gizlice avlanma kadar orman suçlarında dulda sağlayan fotokapanlar ile bir zamanda koca, gerçek ve zaman tasarrufu sağlanıyor.

Share: