Kars’ta Motorin Fiyatları Çiftçileri Atlara Yönlendirdi

TACETTİN DURMUŞ

Karslı çiftçiler, mütezayit süt fiyatları karşısında tarlada işlerini atlarla görüyor. Karahan köyünde geçimini ekincilik ve hayvancılıkla sağlayan Cengiz Öztürk, 14 yaşındaki oğlu Hasan’ın ‘yavuz’ adını verdiği atının, yıpranan nallarını sık sık değiştirdiğini ve mazot fiyatlı olduğu üzere bundan sonra çiftçiliğe traktör yerine atlara yaptığını söyledi.

Karslı çiftçiler, tarladaki işlerini traktörlerle değil atlarla görüyor. Cengiz Öztürk, şunları söyledi:

“Hüseyin Mir, Akyaka yöresinin ayrımsız numaralı nalbandıdır. Atların nalını haddinden fazla güzel çakar. Mazot fiyatlı olduğu amacıyla atlara bitmeme. Atımız çok rahat ve onunlar adeta konuşuyoruz. Kâh atlara nal çakınca durmaz ve terslik yapar. Atımız haddinden fazla sakindir. Ilkin motorin sıkıntılı olduğu için tarımda atın gücünden yararlanma olayı bitmişti. Çıktı mecburen değme kes atlara döndü. Pancar, kumpir ve mısıra yani seçkin yere atlarla gidiyoruz. Az Daha ilçeye dahi atlarla gideceğiz. Zira mazot haddinden fazla fiyatlı olduğu için imdi traktör kullanamıyoruz. Bir Vakitler ucuzdu o antlaşma atlara ister kalmıyordu. Demincek atlara bağlı kaldık.”

Baba mesleği nalbantlığı 20 yıldır yaptığını söyleyen Hüseyin İlkar birlikte mazot fiyatlarının her güzeşte gün arttığını söyledi. Traktör ve araba sayısının artması zımnında bölgede atlama beygiri sayısının azaldığını hatırlatan İlkar, son aylarda mütezayit mazot fiyatları dolayısıyla köylülerin ara sıra işlerini beygir ile görmeye kapalı kaldığını dile getirdi. İlkar ise şunları söyledi:

“27 sunum köyümüz var. Aşağı üst hepsinde nalbantçılık yapıyorum. Daha önceleri 200 ata nal çakarken bu suret 25 ağababa kadar düştü. Araba sayısı çoğaldıktan sonradan at sayısı azaldı ama şu anda süt fiyatlı olduğu amacıyla köylülerimiz işlerini at ile görmeye kapalı kaldı. Bu mesleğin unutulmaması üzere arkadaşlarıma ve yiyenlerime de öğretiyorum.”

Share: