Kars ruzname haberleri… Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kars’a gelişinin 98’inci sene dönümü kutlandı

Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Kars’a gelişinin 98’inci sene dönümü törenle kutlandı.

Valilik binası önündeki törende, Ilbay ve Belediye Başbuğ Vekili Türker Öksüz ile 14. Mekanize Yaya Tugay ve Garnizon Komutanı Sancak Melik Tunç, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra programa Firez ve Turizm Müdürlüğü Konuşma Salonu’nda devam edildi.

Kafkas Ahali Oyunları ekibinin gösteri yaptığı programda, öğrenciler koşma okudu, Karslı aşıklar fon aldı.

İl Firez ve Turizm Müdürü Hayrettin Vahim, burada yaptığı konuşmada, memleketi karış karış gezen Atatürk’ün sıkça düzenlediği güçlükle gezilerinin Cumhuriyetin önce 15 yılında sosyal gelişimin ve kalkınmanın sağlanması açısından nazik önem taşıdığını anlattı.

Atatürk’ün bu çerçevede Kars’a dahi geldiğine işaret fail Ağır Sıklet, “98 sene ilk gerçekleşen bu tarihi yolculuk, bakir müesses Cumhuriyetin ve liderinin bölgeye verdiği önemi ortaya koyması itibarıyla çok önemlidir. Ayrıca bu yolculuk 40 almanak esaretten elan kurtulmuş Kars halkına imge olmuş, halka moral ve güdeleme sağlamıştır.” dedi.

Programa, Kars Vali yardımcıları Muhammet Furkan Tuna, Muhammet Enes Çıkrık, Kars Cumhuriyet Altını Başsavcısı Vekili Ahmet Kınık, İl Emniyet Müdürü Çetince Sağdıç, İl Güllabi Komutanı Miralay Hıdır Ayçiçek, çeşitli kurumların yöneticileri ile askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

Share: