Kars gündem haberleri | Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Kars’a gelişinin 98’inci yıl dönümü kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kars’a gelişinin 98’inci sene dönümü törenle kutlandı.

Valilik binası önündeki törende, Vali ve Belediye Başbuğ Vekili Türker Bikes ile 14. Mekanize Yaya Tuğgeneral ve Garnizon Komutanı Tugay Melik Tunç, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra programa Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konuşma Salonu’nda devam edildi.

Kafkas Umum Oyunları ekibinin eylem yaptığı programda, öğrenciler koşuk okudu, Karslı aşıklar manzara aldı.

İl Hars ve Turizm Müdürü Hayrettin Gösterişli, burada yaptığı konuşmada, memleketi karış karış gezen Atatürk’ün sık sık düzenlediği daraç gezilerinin Cumhuriyetin geçmiş 15 yılında sosyal gelişimin ve kalkınmanın sağlanması açısından nazik önem taşıdığını anlattı.

Atatürk’ün bu çerçevede Kars’a bile geldiğine bel eden Kilolu, “98 sene geçmiş gerçekleşen bu tarihi gezi, yıpranmamış kurulmuş Cumhuriyetin ve liderinin bölgeye verdiği önemi ortaya koyması itibarıyla çok önemlidir. Ayrıca bu seyahat 40 almanak esaretten henüz vareste Kars halkına umut reşit, bölüt moral ve güdeleme sağlamıştır.” dedi.

Programa, Kars Ilbay yardımcıları Muhammet Furkan Tuna, Muhammet Enes Çıkrık, Kars Cumhuriyet Altını Başsavcısı Vekili Ahmet Kınık, İl Itimat Müdürü Zor Sağdıç, İl Güllabi Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek, mütenevvi kurumların yöneticileri ile askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

Share: