Kars bilim: Kars’taki turizmciler Turistik Şark Ekspresi seferlerinin er başlamasını istiyor

Kars’taki turizmciler, Türkiye Cumhuriyeti Oran Demiryolları (TCDD) Nakliyat NAN marifetiyle Ankara-Kars hattında hizmete sunulan Turistik Maşrık Ekspresi seferlerinin 12 Fasıla’tan evvel başlamasını talep ediyor.

29 Mayıs 2019’de işletilmeye başlanan Turistik Maşrık Ekspresi’nin 2022-2023 dönemi seyahat takvimi belirlendi. Yerli ve yabancı turistlerin iri bent gösterdiği Turistik Gün Doğusu Ekspresi, yeni dönemde evvel seferini Ankara’dan 12 Ara 2022, Kars’tan ise 14 Çatlak 2022 tarihinde gerçekleştirecek.

Kars Turizm Birliği Başkanı Halit Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Turistik Doğu Ekspresi seferlerinin biletlerinin aylar öncesinden tükendiğini tabir ederek, “Şarki Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi, Kars ve toprak turizminin muhteşem kavil kaynaklarından birisi.” dedi.

Turistik Şarki Ekspresi’nin bölgeye kattığı turizm ekonomisinden bilahare bölgeye çetin yatırımlar geldiğini anlatan Özer, “Bu yatırımlar yiyecek, içmece, konaklama, para aktarımı ve konaklama anlamında yükseldi. Fakat bu trenin seferlerinin fasıla ayına sarkması yatırımcıları üzdü. Kars, Ardahan, Iğdır ve toprak turizminin özellikle istemiş olduğu Turistik Doğu Ekspresi seferlerimizin 12 Boşluk’tan geçmiş, şita sezonuna girerken son teşrin ortasında başlaması kesim turizmini daha dahi rahatlatacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Kentteki bir otelin müdürü olan Mehmet Tütün da Kars’ın şita turizmine bunaltıcı şekilde hazırlandığını dile getirerek, “Turistik Şarki Ekspresi seferlerinin kısa sürede başlaması Kars turizmi açısından haddinden fazla yüce. Hele Turistik Şark Ekspresi seferleri ne kadar erkene alınırsa turizmi o kadar rahatlatır.” ifadesini kullandı.

İldeki eksantrik bir otelin sorumlusu Senem Sun bile otel yerine cemi hazırlıklarını yaptıklarını ve Turistik Doğu Ekspresi’ni beklediklerini anlatarak, Turistik Maşrık Ekspresi’nin henüz erken seferlerine başlamasıyla misafirlerinin güzün dahi yöreyi görebileceğini anlattı.

Sun, kış turizmi sezonu öncesi tam hazırlıklarını yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Turistik Şarki Ekspresi, Ankara’dan hareket ettikten bilahare Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum üzerinden Kars’a ulaşıyor.

Share: