Karesi Atatürk Evi’ni ayrımsız yılda 73 bin gönül müzakere etti

Balıkesir’de, Karesi Belediyesince Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu lüp ayrımsız adına yaptırılıp geçen yıl 10 Kasım’da açılan Karesi Atatürk Evi’ni benzeri senede 73 bin sevimli ülfet etti.

Atatürk’ün ebediyete intikalinin 84’üncü yılında Karesi Atatürk Evi’nde anaokulu öğrencilerinin katılımıyla yâd töreni düzenlendi.

Gün boyunca görüşme edenlere ise Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün kaleme aldığı “Söylev” adlı eseri hediye edildi.

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, yaptığı açıklamada, Atatürk Evi’nin ilçeye kazandırılmasının kip haddinden fazla açıdan yüce olduğunu belirtti.

Bu habbe geçmiş kuşaklar ile gelecek torunlar arasında tıpkısı bent oluşturması açısından önemine değinen Orkan, şunları kaydetti:

” Türkiye Cumhuriyeti’nin yapılış koşullarına ve Atatürk’ün mücadelesine mahsus demet bizi mutlu etti. Karesi Atatürk Evi’ni kurulduğu günden bu yana yani ayrımsız yılda görüşme fail güç sayısı 70 bini geçti. İnanıyoruz ki Karesi Atatürk Evi etkili, etkin ayrımsız mekan olacaktır. Dilerim Karesi Atatürk Evi sebebiyle Balıkesir’imize ve Karesi’mize değer katmayı nail olduk ve vatandaşlarımızın teveccühüne nail oluruz.”

Karesi Atatürk Evi’nin bahçesi, öğrencilerin etkinlik ve törenleri için tasarlanarak hazırlandı. Binada, Atatürk ve Milli Mücadele ve Devrimleri, Atatürk’ün Huy Sevgisi, Atatürk ve Yavru, Atatürk’ün Balıkesir Ziyaretleri, Şüheda Hatıra Alanı, Zübeyde Hanım Hatırat Alanı, Akıbet Mermi Koleksiyonu Sergisi, Balıkesir ve Kuva-yi Milliye Odası, Vizyon Odası, Katalog ve Özçekim Odası kabil bölümler bulunuyor.

Share: