Karaman’dan gelişmemiş kısa

Karaman Valisi Tuncay Akkoyun başkanlığında Coğrafi İşaret ve Anadan Görme Eser Adı Tescil Çalışmaları Yorum Toplantısı gerçekleştirildi.

Valilik Yunus Emre Toplantı Salonu’nda planlı toplantıda Karaman’da coğrafi belen tescili ve anadan görme yapıt adı tescili muhtemel mahsulat karşı istimara gerçekleştirilip, başvurular ele alındı.

Vali Akkoyun, Karaman’da bir nice lokal ürünün coğrafi belen ve anadan görme ürün adı tescil potansiyeline sahip olduğunun belirtti.

Coğrafi bel tescilinin önemine dikkat çeken Akkoyun, şunları kaydetti:

“Coğrafi belen tescili sebebiyle ürünlerimizin kalitesini koruyacak, taklit edilmesinin önüne geçecek, yerel istihsal, kırsal kalkınma ve ilimiz turizmini desteklemekle gelişigüzel ülkemizin milli ve kültürel değerlerine yardım sağlamış olacağız. Coğrafi meni tesciliyle geleneksel ürünlerimizin unutulmasının, kaybolmasının önüne geçeceğiz.”

Saylav Şeker Hastalığı, karye ziyaretlerini sürdürüyor

DOĞRU Tümen Karaman Mebus Recep Şeker Hastalığı merkeze merbut köyleri konuşma etti.

Milletvekili Şeker Hastalığı, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş, İl Hususi İdare Umumi Sekreteri Mualla Terlemez ile Çukurbağ, Kavgacı, Dağkonak, Yılangömü, Göcer ve Pınarbaşı köylerini ülfet ederek köylülerle tıpkısı araya geldi.

Şeker ve beraberindeki heyet İl hususi dümen ekiplerince Göcer Köyü Kayapınar mahallesinde yapılan 2 kilometrelik asfalt yolda incelemede bulundu.

KMÜ Umumi Sekreterlik’te Görev Değişimi

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Genel Yazman Vekilliği görevine atanan Ermenek Tevazulu ve Hasan Mütezayit Esenlik Hizmetleri Patika Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Harun Çöpür, görevine başladı.

Bir süredir KMÜ Umumi Kâtip Vekilliğini yürüten İbrahim Karagöz, görevini devretti.

KMÜ Rektör Prof. Dr. Namık Selim, dirlik içinde irtibat beraberlik içerisinde himmet vurgusu yaparak, göreve yeni atanan Çöpür ile umumi kâtip yardımcılığı görevine devam edecek İbrahim Karagöz’e başarılar diledi.

Devir teslim törenine Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Dursun Odabaş ve Prof. Dr. Hedef Ertekin ile kat başkanları ve yönetsel personel katıldı.

Share: