Karaman Valisi Tuncay Akkoyun elma hasadına katıldı

Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, merkeze sınırlı Akçaşehir beldesinde elma hasadı programına katıldı.

Akkoyun, Engin Ekincilik firmasına ilgilendiren elma bahçesinde düzenlenen programda yaptığı konuşmada Karaman’ın elma üretiminde cesim bir konumda olduğunu söyledi.

Kentte, 238 bin dekar alanda 535 bin tona mümasil elma üretildiğini dile getiren Akkoyun şöyle konuştu:

“200 bin ton antipatik albeni kapasitemiz bulunuyor. İçinde bulunduğumuz bostan haddinden fazla çağcıl tıpkısı bostan. Avrupa’nın yeryüzü nazik tek zerre elma bahçesi. Ben buranın yetkililerine teşekkür ediyorum. Burada ilgi çeken bahçe yapılmadan toprak ıslahı, doğru yöntem, akilane rekiz, doğru bakımla nitelik ve verimin alınabilmesi. Bizim dünyayla rekabet edebilmemiz amacıyla bilimsel yöntemleri kullanmamız gerekiyor. Bu işletmede ve Karaman’da üretilen elmalar yaklaşık 40 ülkeye ihraç ediliyor. Değme devir çiftçilerimizin yanındayız. Bunu fiili adına de ifşa etmek için bu elma hasadına katılıp onların sevincine kuma olduk.”

YANLIŞSIZ Tümen Karaman Mebus Recep Şeker üstelik yaşanan günün, elma hasadının başladığı emeklerin paraya dönüştüğü mutlu bire bir aktarılma olduğunu belirterek, “Biz Türkiye’dahi elma fidanı bakımından birinciyiz. İnşallah güdük sürede rekoltede birlikte birinci olacağız. Hükümet namına üreticimize desteklerimiz devam ediyor. İnşallah Karaman’a elma borsasını bile kurup elma sektörünün kalbinin Karaman’da atmasını sağlayacağız. Hasadın filinta olmasını diliyorum.” dedi.Share: