Karaman gündem haberleri: Bakan Acılı, Karaman’da “2023’e Makul Kent Buluşmaları” programında konuştu: (2)

Aile ve Içtimai Hizmetler Bakanı Deniz Acılı, ” Almanya’üstelik, Batı’birlikte, şurada burada battaniye alarak ‘Üstüne montgomer giyin, kazak giyin.’ diyerek yönetmeye çalıştıkları süreçte Türkiye’bile enerjiyle ilgili, ısınmayla müteallik, doğalgazla dayalı bugüne büyüklüğünde benzeri baskı yaşadık mı? Elhamdülillah yaşamadık ve yaşamamak süresince önümüzdeki süreci akla yatkın yönetmeye çalışıyoruz.” dedi.

Kederli, YANLIŞSIZ Fırka Karaman İl Başkanlığınca bire bir otelde planlı “2023’e Akla Yatkın Kent Buluşmaları” kapsamında planlı basın toplantısında, toplumsal medyada ve basında Avrupa’dahi siyasetçilerin artık parlamento toplantılarına iştahlı kazaklarla geleceklerini söylediklerini belirtti.

Almanya’de Parlamento’bile battaniye dağıtıldığını nâkil Üzüntülü, “Bakın çok gerçekten ülkelerden bahsetmiyoruz. Almanya’dan bahsediyoruz. Bunlar neden oldu biliyor musunuz? Rusya’nın Ukrayna ile krizinden kontekst zira Almanya’nın birlikte kocaman şekilde doğalgaz tedarikçisi Rusya. Bizim birlikte makro şekilde doğalgaz tedarikçimiz Rusya. Doğalgazın neredeyse yarısına yakınını Rusya’dan alıyoruz. Alışılagelen şartlarda Rusya ile Ukrayna beyninde kriz çıktığında bundan arz ters ve doğrudan geçmiş etkilenecek olan büyüklük Türkiye’ydi.” diye konuştu.

Türkiye’nin Rusya-Ukrayna krizinden ters etkilenmediğine değinen Kederli şöyle konuştu:

“Etkilenmediği kadar tam aksine krizde benzeri arabuluculuk görevi üstlenerek 2 ülkeyi tıpkı masanın etrafına getirerek hem ülkemizin bu münasebetsiz süreçten huysuz etkilenmesinin önüne eski oldu hem üstelik hububat krizini çözerek dünyada hele Afrika’bile 10 milyon insanın açlık kriziyle karşı karşıya kalmasının önüne eski oldu. Almanya’üstelik, Batı’da, şurada burada battaniye alarak, ‘Üstüne montgomer giyin, kazak giyin.’ diye niteleyerek yönetmeye çalıştıkları süreçte Türkiye’üstelik enerjiyle alakadar, ısınmayla ait, doğalgazla müteallik bugüne kadar tıpkı sıkıntı yaşadık mı? Elhamdülillah yaşamadık ve yaşamamak ortamında önümüzdeki süreci akıllıca yönetmeye çalışıyoruz. Bu de takkadak Reisicumhur’mızın iradesiyledir. Fransa Cumhur Reisi Macron’un bile ‘Putin ile Zelenski’yi tıpkısı masaya fakat Erdoğan oturtabilirdi.’ dediği bire bir süreçten geçiyoruz. Bunun kıymetini ongun bileceğiz. Bunu içeride serencam paye amiyane, akıbet basamak yalınç olaylarmış kadar gösterenler var. BM’nin benzeri araya getiremediği ayrımsız şeyden bahsediyoruz. İçeride akıbet adım sıradan herhangi bir dolaşma oluyormuş kabil gösterenler var.”

“Bu zor dönemi de inşallah el birliği, heves birliğiyle atlatacağız”

Izdıraplı, vatandaşlara bundan sonraki süreçte da bu sıkıntıları hissettirmeden süreci bitmeme ettireceklerini vurgulayarak şöyle devam etti:

“Yüzlerce yıllık bir resülmal birikiminin, güçlenmiş tıpkı tutum ve altyapının, dünyanın arz nazik şirketlerinin ülkelerinde bunlar olurken, bu sıkıntılar yaşanırken, çarşıda pazarda yaşadığımız teessürat, inanın yakın gelecekte üstesinden geleceğimiz, çözebileceğimiz tıpkı sıkıntı. Bu ağırlık dönemi dahi inşallah muadele, istek birliğiyle atlatacağız. Bunun sunu bariz delili bile toptan konuşu dalgalanmalardan gerekseme sahibi ailelerimizi koruyabilmek üzere desteklerimizi sunmaya bitmeme etmemizdir. Biliyorsunuz kamunun yaptığı içtimai yardımların yüzde 80’i bizim Bakanlığımızın aracılığıyla oluşturulmakta ve gerekseme sahiplerine ulaştırılmaktadır. en üst uygulamalarımızdan birisi, Türkiye Ev Destek Programı ile büyüyen ve gelişen Türkiye’mizin refahını vatandaşlarımızla paylaşmayı sürdüreceğiz.”

Bugüne kadar sosyal yardımların yetişkin ölçüde gerekseme sahipliği yahut muhtaçlık üzerinden değerlendirildiğine değinen Üzüntülü, daha çok büyüyen, gelişen, melfuf ayar üreten Türkiye’nin bol bolamat payını bu refaha yeteri kadar ulaşamayan kitlelere cılk etmek için toplumsal yardımların temel parametresini değiştirdiklerini söyledi.

Üzüntülü, sosyal yardımları elden ihtiyaç, sadece muhtaçlık, meskenet üzerinden tanımlamadıklarına, bu refaha ve Türkiye’nin ürettiği değere vatandaşların tamamının olabildiği büyüklüğünde ulaşabilmesi üzere oluşturduklarına meni etti.

Destek ödemeleri

Programlardan henüz fazla vatandaşın istifade etmesi amacıyla üstelik Cumhurbaşkanı’nın tensipleriyle 15 milyar lira olan bulunan bütçeyi 40 milyar liraya çıkardıklarına dikkati çekici Acılı, şunları kaydetti:

“450-600 lira olan destek tutarımızı 850-1250 liraya yükselttik. Yavru Bindi Bileşeni kapsamında hanelerde kâin yavru sayısına göre hanelere mahiye 350 teklik ile 650 teklik aralığında bindi vereceğiz. Bu kapsamda 1-2 çocuklu hanelere 350 teklik, 3 çocuklu hanelere 450 liralık, 4 çocuklu hanelere 550 lira, 5 ve elan fazla çocuklu hanelere 650 lira arttırma destek sağlayacağız. Eskimemiş tutarlar, şu anda talepleri topluyoruz, son teşrin ayı ödemelere yansıtılacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla programa başvurusu akseptans edilen fakat Neşelilik Tüketim Desteği (ETD) alamayan hanelere Cümbüş Tüketim Desteği sağlanmasına dair parçalanmamış çalışmalarımızı tamamladık. Elektrik Tüketim Desteği normal şartlarda bizim daima sosyal yardımlarımızdan yararlanan hanelerimize elhak realizasyon ediliyor. Sülale Bindi Programı kesiksiz tıpkısı içtimai arkalama olduğu amacıyla evvel fazda hareketlilik istihlak desteği sağlanmıyordu fakat bunu de genişlettik ve bu ailelerimize da Ev Bindi Programı bitmeme ettiği süreci Neşelilik Istihlak Desteği sağlamış olacağız. Hanedeki birey sayısına göre 75, 100, 125, 150 kilovat üzere miktarların tutarlarında desteği sağlamış olacağız. Doğalgaz Tüketim Desteği’nde 3 bilyon lira benzeri destek sağlamayı hedefliyoruz. 2022 yılı şita dönemi üzere bindi tutarlarımızı artırdık. Hak sahibi vatandaşlarımıza yönelik yıllık 415 liralık ile 1150 teklik beyninde ilden ile değişkenlik gösteren miktar belirlemiştik bu tutarları üstelik 900 liralık ile 2 bin 500 liralık ortada olacak şekilde artırdık. “

(Sürecek)

Share: