Karadeniz’de geçerli projeyle kum plajlar genişliyor, sahiller eskiye dönüyor

KARADENİZ deniz boyu yolunun şişman kısmının deniz dolgu su üzerine düz yazı edilmesiyle natürel plajlarını kaybeden bölgede bileşimli deniz hamamı oluşturulan sahiller, baştan düzenleniyor. 119 kilometrelik periferi şeridindeki natürel kumsalların yüzde 86’sını kaybeden Trabzon’de ‘T’ tipi dalgakıranlarla oluşan deniz hamamı alanlar genişliyor, toplumsal donatı alanları ile sahiller, bozuk görünümüne kavuşuyor. Büyükşehir Belediye Reisi Meram Zorluoğlu, kentin kenar ile kopukluğunun hep konuşulduğunu belirterek, “Uyguladığımız projelerle Trabzon’u denizle buluşturmuş olacağız” dedi.

Samsun’dan başlayıp, Artvin’in Sert Hat Kapısı’nda sona ermiş ve 6 iklim, 64 ilçe, 9 liman, 4 havaalanı ile bir nice yerleşme birimine ulaşım sağlanan, 542 kilometre uzunluğundaki Karadeniz kıran yolunun nazik kısmının deniz dolgusu üstüne düz yazı edilmesiyle saf plajların kaybolduğu bölgede bileşimli plajlar oluşturulan sahiller, yeniden düzenleniyor. Karadeniz Bölgesi illerinde çarkıt plajlara dönme üzere belediyeler aracılığıyla çalışmalar yürütülürken, 119 kilometrelik sahil şeridindeki doğal kumsallarının yüzde 86’sını kaybeden Trabzon’da ‘T’ tipi dalgakıranlarla oluşan deniz hamamı alanlar genişliyor. Toplumsal donatı alanları ile Karadeniz sahilleri, bozuk doğal görünümüne kavuşuyor.

SAHİL ALANLARI GENİŞLİYORTrabzon’üstelik 900 metrelik periferi bandına eş, 35 bin metrekare alan içine planlı Yalıncak plajında yürüyüş ve derrace yolları, iskeleler, akarsu oyun ve macera parkları, yolculuk ve dinlenme alanları oluşturuldu. Kentte Kaşüstü plajının düzenlenmesi için de proje hazırlanırken, Ganita-Faroz sahil güzergahında ise 3 kilometrelik alanda yiyecek içmece mekanları, dinlenme alanları, iskeleler, reviş terasları, bala baziçe alanları oluşturuluyor. Ayasofya, Söğütlü, Kemiksiz sahillerinin de düzenlenmesi üzere mücahede başlatıldı.  ‘DENİZLE TRABZON’U BULUŞTURUYORUZ’Karadeniz deniz boyu yolunun geçişinden sonradan bahir ile site beyninde göz yaşandığını belirten Büyükşehir Belediye Reisi Gaye Zorluoğlu, “Trabzon’daki restorasyon, yenilenme özellikle haricen gelen ziyaretçilerimizin kolaylıkla gözüne çarpıyor. Bu şekilde çok kavrayışsız dönüşlerimiz oldu. Zir yapıdan peş yapıdan eksantrik şehrin ihtiyaçlarından biri birlikte sahillerimizdi. Detaylı yıllardır Trabzon’da şehir ile kıyı kopukluğu bütün konuşulur amma biz çabucak konuşmadık ve adımları da attık. Bu sene Çıplak mevkisinde eke ayrımsız düzlük oldu. Bazı Bazı günlük 4-5 bin kişinin kullandığı bire bir alan ora. Çok domuzuna etkinlikler üstelik yapıldı. Devamında Ganita, Faroz’u üstelik yapıyoruz. Burası birlikte önümüzdeki turizm sezonunda münteha olacak. Meydandan aşağıya bir nice domestik ve yabancı insanlarımız Ganita’ya gelip burada çatlak geçirip dinlenecekler. Biz denizle Trabzon’u buluşturmuş olacağız. Devamında Ayasofya’dan batıya akilane bakir oluşan plajı dahi önümüzdeki sene henüz düzgün elan ahenktar bire bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Akçaabat, Söğütlü, Ayan birlikte mevcut deniz boyu bandını birlikte yenileyeceğiz. Bütün bunlar tamamlandığında az daha Kaşüstü’nden Akçaabat’a büyüklüğünde haddinden fazla açık ayrımsız kıran alanlarına şehir kavuşmuş olacak” diye niteleyerek konuştu.’DENİZİ GÖREBİLİYORUZ AMA ULAŞAMIYORUZ’Şehrin denizden beli bükük olduğunu belirten kent sakinlerinden Muhammet Akva ise “Trabzon’bile denizi görebiliyoruz amma denize benzeri tür ulaşamıyoruz. Yıllardır maatteessüf hakeza bire bir özlenti var içimizde. en son Çıplak plajı yapıldı. Biraz birlikte olsa kumlu düzenlemesinden sonraları denizde geçenek geçirebildik. Denize girebilmek üzere kilometrelerce posta gitmek zorunda kalıyoruz. Trabzon’de denize girilebilecek çokça kısıtlanmış düz var. Özellikle kent merkezine andıran noktalarda denize vurmak olanaklı değil. Yapılan projeler var. Umarım projeler bittiğinde denizle kavuşmuş olacağız” dedi.

Filiz Karahan ise “Trabzon imdi turizmden iri behre almaya başladı. Deniz şehri olmasına karşın maatteessüf denizi tasarruf alanlarımız çokça kısıtlı. Eskiden şehir merkezinde denize girerdik amma şimdi denize kazanmak saatlerce sefer müracaat etmek zorunda kalıyoruz. Demin kıran şeridinde beş altı noktada icraat yapılıyor. Çokça adamakıllı projeler var. yavaş yavaş denizle buluşuyoruz. Umarım evlatlarımız bizim tutku duyduğumuz Trabzon’un o güzelce sahillerini sevimli fırsatı bulurlar” diye niteleyerek konuştu.

Share: