Karabük’teki antik şehir “Karaelmas Ekspresi” ile daha aşkın turist çekecek

Geç Kalkolitik, Roma ve Er Bizans dönemlerinde iskân yeri olarak beğenilen, ortaya çıkarılan mozaikler nedeniyle ” Karadeniz’in Zeugması” kendisine mezkûr Karabük’ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianaupolis Antika Kenti, Ankara- Zonguldak hattında yeniden başlatılacak tren seferiyle henüz çok turisti ağırlayacak.

İlçenin 3 kilometre batısında milattan önce 1’inci yüzyılda kurulan ve milattan sonraları 8’inci yüzyıla büyüklüğünde iskân yeri namına geçer antika site, Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un talimatlarıyla Türkiye Cumhuriyeti Büyüklük Demiryolları (TCDD) tarafından başlatılacak Karaelmas Ekspresi seferiyle çekim merkezi haline getirilecek.

Ankara Garı’ndan akıntı edecek ve Çankırı üzerinden Eskipazar ilçesine haftada iki dönme gelecek Karaelmas Ekspresi, 2003’te başlatılan ve yılın 12 kocaoğlan süren kazılarda ortaya çıkarılan Geon, Phison, Tigris ve Euphrates nehirlerinin düz aldığı, at, fil, pars, geyik ve grifon (tekellüm tarihinde tanıdık muğlak tıpkısı hayvana sunulan ölümlü) gibi bir nice hayvanın betim edildiği mozaiklerin sergilendiği antika kente seyyah taşıyacak.

Karaelmas Ekspresi ile antika kente gelecek ve 2 saat seyahat fırsatı bulacak ziyaretçiler, mozaiklerin birlikte, şimdiye kadar iki hamam, iki kilise, bir defans yapısı, kayaç mezarları, seyretme, bir kemerli ve kubbeli bina, abidevi kültik niş, sur, villa, ayrıksı abidevi binalar ile bazen kült alanlarından çıkarılan satır ve ok ucu, 1600 almanak baskül ağırlığı, antik döneme ilgilendiren paralar, ölülere ilişik kişisel eşyalar ve 1800 yıllık adak levhası ile Roma askerine ilgili gine 1800 almanak çıpa maskeyi de yakından görebilecek.

Karabük Valiliğince örenlik yerine dönüştürülmesi üzere çalışmaların başlatıldığı antika kentte, gelecek turistler üzere karşılama alanı ve Geç Roma Konutu ile Kuzeybatı Nekropol Kilisesi’nde seyahat alanı oluşturuluyor.

“Misafirlerimizi ağırlayarak lansman yapacağız”

Eskipazar Şehremini Hüseyin Dönmez, AA muhabirine, Karaelmas Ekspresi’nin Eskipazar ilçesine gezici taşıması için başlatılan çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Ankara’dan kalkan trenin Karabük’e geleceğini, dönüşte Eskipazar ilçesine gelerek 2 saat mola vereceğini, bu sırada turistlerin antik kenti gezebileceklerini anlatan Dönmez, “Trenin rotasına ilçemizi da eklemiş olduk. Antika kentimizde turizm açısından bir hamle henüz atmış olduk. İlçemizi evire çevire eyyam bekliyor.” dedi.

Katar seferinin yanı sıra harabelik yeri çalışmalarının üstelik sonlanmasıyla turizm hareketinin daha çok artacağına işaret eden Dönmez, şöyle devam etti:

“Karaelmas treni seferleri için iki yol derinti yaptık. Birisi Kalecik’te, başkası Hars ve Turizm Bakanlığında. Toplantıyı trenin duraklarının saha aldığı ülke ve kaymakamlık belediye başkanları ile mıntıka milletvekilleri adına yaptık. Şimendifer, elan saatleri belirlenmedi ama Ankara’dan kalkacak, Kalecik, Çankırı, Kurşunlu, Atkaracalar, Çerkeş ve Karabük’e ati. Turistler Safranbolu’de konaklayacak ve ertesi dolaşma dönüşte Eskipazar’a gelerek antika kenti gezecek. Burada misafirlerimizi ağırlayarak lansman yapacağız. İkramlarımız olacak.”

Dönmez, Ankara, Çankırı ve Karabük milletvekillerinin konuyu yakından takip ettiklerini, genişlik bodur sürede seferlerin başlayacağını sözlerine ekledi.

“Eskipazar’ın kalkınmasında önemli etkiye ehil olacaktır”

Hadrianaupolis Hafriyat Komutan Yardımcısı Kazı Bilimci Sinan Dikici üstelik tren seferlerinin antika şehir için çokça balaban olduğunu anlatım etti.

Zaten var olan seyyar ilgisinin bundan sonra artacağını aktaran Fellah, “Karaelmas treni seferleri çokça şanlı zira buraya filhakika bilgisiz hazırda ziyaretçi gelmekte. Özellikle domestik ve yabancı turistlerin uğrak noktası. Harabelik yeri olmasıyla de bu sayının artacağından şüphemiz yok. Karaelmas treninin gelmesi, buranın turizm potansiyelini artıracaktır banko. Bu bölgenin, Hadrianaupolis’in, Eskipazar’ın kalkınmasında koskocaman etkiye cemaat olacaktır.” diyerek konuştu.

Share: