“Kapadokyalı George” filmi Latin Halkları turistlerin ilgisini Kapadokya’ya çekecek

Kapadokya’da doğduğuna inanılan, dünyanın bir nice yerinde adını haiz kilise ve şapeller mevcut Muazzez George’un hayatını anlatan “Kapadokyalı George” ünlü beyaz perde filminin, Latin Halkları Amerika ülkelerinde Kapadokya’ya ilgiyi artırması bekleniyor.

Üçüncü yüzyılda Roma İmparatoru Diocletianus’un emriyle ilk Hristiyanlara azap yapılmasını ve kahraman bire bir asker olan George’un verdiği mücadeleyi anlatan Brezilya yapımı filmin bazı sahneleri, 2019 yılında Kapadokya’daki muhtelif alanlarda çekildi.

Nevşehir’in Göreme beldesinde hafta sonunda galası gerçekleştirilen film, sene böylelikle Brezilya’birlikte yapılacak galanın arkası sıra İngilizce, Türki, Portekizce ve İspanyolca çevirileriyle Uruguay, Arjantin, Bolivya, Kolombiya, Şili, Ekvador, Panama ve Peru’nun dahi saha aldığı çokça sayıda Latin Amerika ülkesinde gösterime girecek.

“Film bir nice insanın Kapadokya’yı tanıma isteğini artıracak”

Nevşehir’deki etkinliğe katılan filmin yönetmeni ve başrol oyuncusu Alexandre Machafer Machado Ferreira, AA muhabirine, Brezilya’daki çekimleri yaklaşık aynı sene süren filmin cesim sahnelerinin Kapadokya’dahi kayda alındığını belirtti.

Filmin gösterime girmesinin arkası sıra hem Ermiş George’un hem dahi Kapadokya’nın çıktı âdem eliyle bilinirliğinin artacağını dile getiren Ferreira, “Bu hikayeyi henüz önceki sinema alanında kimse anlatmadığı üzere önceki olacağız. Aziz George’un zinde ve inancını katiyen kaybetmeyen imajı var. Bu filmi Kapadokya’de kullanmak bizim için olağanüstü aynı deneyimdi. Çünkü Kapadokya, Aziz George’un doğduğu düz, burası onunla entegre ayrımsız nahiye. Bu beyaz perde filmi, Brezilyalıların ve değişik içtimai statüde birçok insanın Kapadokya’yı aşinalık isteklerini artıracak ve banko bir nice kapı açacaktır.” dedi.

30’dan çok ülkede gösterime girecek

Film şirketinin sorumlusu Leandro Pires Bellini ise filmin iki devlet beyninde kültürel bire bir köprü oluşturacağına inandığını vurgulayarak, “Çektiğimiz bu film seçkin ne kadar Brezilya’birlikte henüz çok curcunalı getirecek olsa üstelik uluslararası bire bir imal. 30’dan fazla ülkede yayınlanacağı amacıyla turizme dayanılmaz katkı sağlayacaktır.” diye konuştu.

Kapadokya’da hayatiyetli turizmci ve filmin yapımcılarından Fer Daşdeler da beyaz perde dünyası açısından zer bir yapımda yer kabul etmek ve filme karı sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Kapadokya’nın natürel tıpkısı film platosu olduğunu, bu özelliğin değerlendirilmesi üzere hız gösterilmesi gerektiğini belirten Daşdeler, şunları kaydetti:

“Brezilya’bile Aziz George üzerine şarkılar türküler merkum. ‘Kapadokyalı Eren George’ diye niteleyerek biliniyor. Muazzez George, hoppadak Brezilya değil, değişik yerler amacıyla de şanlı bir ölümlü. Moskova’nın koruyucu azizi yerine kabul edilir. İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in gömüldüğü şapel Ermiş George adını taşımaktadır. Bu konuda, 2013 yılında dizi film yapmıştık. O dönemdeki dizinin Kapadokya’ya çokça ağır sıklet katkıları oldu. Brezilya ve Güney Amerika’dan seyyar akını oldu. Filmin ortamında Kapadokya ile ilgili haddinden fazla adamakıllı sahneler var. Bu filmden sonradan Türk turizmi Latin pazarında ivme kazanacaktır. Burası apayrı benzeri acun. Böyle ayrımsız güzellik eksantrik yerde namevcut. Bence, bunun değerini biliyoruz ama yeteri büyüklüğünde yararlanmıyoruz. İlerleyen dönemlerde bu filmde olduğu kabil biraz elan sinema sektörüne kanalize olabilirsek toprak turizmi açısından majör katkıları olacaktır.”

Share: