Kantarcılık mesleğinin sonuç temsilcileri zamana direniyor

Kantarcılık mesleğinin son temsilcileri zamana direniyor

GÜMÜŞHANE Gümüşhane’nin Palan ilçesinde güçlü 82 yaşındaki İhsan Alemin 62 yıldır sürdürdüğü kantarcılık mesleğiyle zamana vadi okuyor. Gelişen teknolojiyle birlikte kantar üretiminin azaldığını belirten Alemin, meslekte şakirt yetişmemesinden yakınıyor.

Kürtün ilçesi Cami Yanı mahallesinde tüvana 82 yaşındaki İhsan Alemin 62 yıldır ağababa mesleği olan kantar üretimini sürdürüyor. Kilolu cisimleri ölçmek amacıyla geçer yegâne kollu halk kantarının birçok kullanma alanı bulunurken, mesleğin serencam temsilcilerinden olan İhsan Alemin şakirt yetiştirememekten yakınıyor. Hele sipariş üstüne üretimi yapılan ve duyarlık ayarının yalnız ustalar marifetiyle ayarlanabildiği halk kantarının gelişen teknolojiyle gelişigüzel unutulmaya beniz tuttuğunu tamlayan 82 yaşındaki Alemin ömrünün sonuna kadar mesleğini sürdüreceğini anlatım ediyor.

“Mesleğimiz ölüyor, henüz öğrenen bulunmayan”

Palan ilçesinde kantarcılık mesleğini sürdüren akıbet 2 kişiden biri olan İhsan Alemin (82), “Kantarı hanek amacıyla yapıyorum savuşturmak paramı dahi kazanıyorum. İsteyene yapıyoruz. Yaşlandığım üzere daha çok arada bir çalışıyorum. Elhak bunu işleyen 2 birey var biri ego diğeri da yaşlandı. Yemeden Içmeden ikimiz kaldık. Biz kantardan servet kazanamıyoruz ki. 1960 yılında yapmaya başladım. Mesleğimiz ölüyor, elan öğrenen namevcut. Ben çocuklara öğrenin diyorum, yapmasanız de öğrenin diyorum ileride lazım tamam diye niteleyerek ancak icra vekili namevcut, bu meslek öldü. Bu kantarlar pazar yerlerinde kullanılıyor, tarlalarda kullanılıyor. Demincek dijitalleri imdi mukavim irade olmuyor. Yaşım 82 çok tahakküm benim daha çok gözüm dahi görmüyor. Ayrımsız arkadaşım benden çokça ısrarcı oldu ona tıpkı kantar yapacağım. Bu kantarın 1 günde yapılma şansı namevcut. Çok sıkıcı tıpkı iş olduğu için bazen çok fiyat söylüyorum istemesinler diyerek” dedi.

Share: