KANADI KIRILDIĞI İÇİN UÇAMAYAN KIZIL ŞAHİN TEDAVİ EDİLECEK

ERZURUM’da kanadı kırıldığı üzere uçamayan değerli mecnunca, merkez Palandöken ilçesi Yenişehir semtinde benzeri parka sığındı. Vatandaşlar yoluyla mevcut altın delice, Kars Çandır Hayvanı Kurtarma ve Iyileştirme Merkezi’nde tedavi edilecek.

Merkez Palandöken ilçesinde yürüyen bire bir yurttaş, Yenişehir semtinde park içerisinde uçamayan kuşu gördü. Kanadının fay olduğunu gören vatandaş, kuşu Palandöken ilçesindeki Şenkayalılar Teavün ve El Birliği Derneği’ne götürdü. Burada kuşa yiyecek vererek karnını doyuran Toplum Örgütü Başkanı Fatih Şara, Doğa Siper ve Milli Parklar Müdürlüğü’ne hikmet verdi. Erzurum Doğa Esirgeme ve Milli Parklar Müdürlüğü veteriner hekimi Selçuk Albayrak, dertli kuşun zer atmaca olduğunu belirledi. Doğrulama aldığı kuşun evvel muyanesini özne Albayrak, altın şahinin hassas kanadı amacıyla cerrahi cerrahi müdahale yapılacağını söyledi. Kars Karışık Hayvanı Istirdat ve Iyileştirme Merkezi’ne gönderecekleri kızıl şahinin tedavi sürecinin 1 ayı bulabileceğini belirten Albayrak, Fay kanat için cerrahi cerrahi müdahale yapılacak. Tıpkısı ay kadar sürecek iyileştirme sürecinin ardından kızıl şahin baştan doğal ortamına salıverilecek. Altın şahinler bölgemizde sık sık görebileceğimiz ayrımsız kuş türü. Efsanevi avlayarak sönümsüz değerli şahinler Doğu Anadolu’da çok degaje tıpkı alanda yayılım gösteriyor diye niteleyerek konuştu.

Zer şahini bir vatandaşın park içerisinde bularak kendilerine getirdiğini söyleyen Şenkayalılar Teavün ve El Birliği Derneği Başkanı Fatih Şara, Yaptığımız önce incelemede kanadında kırık olduğunu gördük. Karnını doyurduğumuz kuşu teslim almaları üzere Doğa Esirgeme ve Milli Parklar Müdürlüğü’ne vukuf verdik. Bizler tabii hayata erbap geçmek ve yüklenmek zorundayız. Hep vatandaşlar doğada gördükleri yanık aşılanmamış hayvanlarıyla ilişik Doğa Dulda ve Milli Parklar Müdürlüğü’ne hikmet vermeli dedi.

Doğrulama aldığı zer şahini kurum aracına yerleştiren veteriner hekim Selçuk Albayrak, bölgeden ayrıldı.

Share: