Kadınların hazırladığı magnetler gelire dönüştü

Ardahan’da avrat kursiyerlerin el emeğiyle hazırladığı magnetler dirimsel kazandırıyor.

Halk Eğitimi Merkezindeki “Hediyelik Pırtı ve Aksesuar Yapımı Kursu”na katılan 15 kadın kursiyer, taş tozu ile yoğurdukları hamurla, kentin tarihi, kültürel ve turistik değerlerini öncelemek amacıyla birbirinden ayrımlı figürde hediyelik magnet üretiyor.

Ardahan’ın Damal ilçesindeki Karadağlar’ın eteğine yaz mevsiminde, yanındaki tepenin gölgesinin düşmesiyle oluşan Atatürk silüeti ile Iblis Kalesi, Ardahan Köprüsü ve Çıldır Gölü’nün sarı balığı başta almak amacıyla birçok simgenin işlendiği magnetler, rabıta görüyor.

Kursta yapılan magnetler hem kurumun toplumsal medya adreslerinden hem da etkinliklerde kurulan stantlarda, özelliğine göre 10 ila 100 teklik beyninde değişen fiyatla satılıyor.

Magnetin beraberinde ayrımlı figürlerde hediyelik kayıt üstelik üreten kadınlar, bu ürünleri domestik ve ecnebi turistlere satarak kazanç sağlıyor.

Kadınların hafta arası geldikleri kurs, mabeyin ayında tamamlanacak.

Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ongun Yaya, AA muhabirine, kursun kentin kültürü açısından kebir olduğunu belirterek, Ardahan’ı yapılan çalışmalarla takdim etmek istediklerini söyledi.

Yaya, kentin potansiyelinin rastgele alanda bilinmesini istediklerini anlatım ederek, “Sonuçta serhat kentimiz ister güneş icap kültürel namına balaban benzeri yere topluluk. Bu ayar ve potansiyelimizi farklı aynı şekilde Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmanın gayretindeyiz. Tarihi ve turistik dokuyu turistik eşyalara yansıtarak ilimizin tanıtımını ayırmak istiyoruz.” dedi.

İlk nöbet hakeza bir kurs açıldı

Merkezin bünyesinde birçok kurs olduğunu fakat hakeza benzeri kursun ilk defa açıldığını dile getiren Yolcu, magnetlerden bazılarına Türk Nişancı ve Bellik Kurumunca “tasarım tescil” belgesi verildiğini belirterek, “Iblis Kalesi, tarihi Ardahan Köprüsü, Atatürk silüeti ve Çıldır Gölü’nün solgun balığı bunlardan bazılarıdır.” diyerek konuştu.

Usta müzakereci Satı Çoruh de kursa kilolu bandaj olduğunu dile getirerek, “Magnetleri görenler, Ardahan’ın değerlerinin farkında oluyor. Buna dil olduğumuz üzere haddinden fazla mutluyuz.” ifadesini kullandı.

Kursiyerlerden Gizem Yılmaz ise kursta kullanılmamış şeyler öğrendiğini, zamanın çokça artağan ve mülevven geçtiğini söyledi.

Share: