Kadınlar evlerinde biriktirdikleri atılan kağıtları ziynet eşyalarına dönüştürüyor

Kadınlar evlerinde biriktirdikleri atık kağıtları bezgi eşyalarına dönüştürüyor

KASTAMONU Kastamonu’de kadınlar, kurulan geri dönüşüm kursunda, topladıkları atılan kağıtları türlü süs eşyalarına dönüştürüyor.

Kastamonu Konuşma İşleyen Yabancılar ve Lokal Lezzetler Kadın Kooperatifi aracılığıyla kurulan et kafalı tahavvül atölyesinde atık kağıtlar değişik ürünlere dönüştürülüyor. Zahmetli öğretmen ve Mine Telli yoluyla açılan kavrayışsız dönüşüm kursuna katılan kadınlar, evlerinde biriktirdikleri atılan kağıtlardan bezgi eşyası yapmayı öğreniyor. İlk etapta atık kağıtlardan çanta yapımını öğrenen kadınlar, evlerindeki takvim yapraklarıyla çanta yapıyor. Atılan kağıtların musahabe eserine dönüştürüldüğü kalın kafalı dönüşüm atölyesinde kağıt, karton, cam, plastik, uyuşturucu gibi maddelerin izansız dönüşümü ile gelişigüzel doğal kaynakların tükenmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Kursa katılan kadınlar, hem mekân temizliğine hem birlikte karı bütçelerine ulama sağlıyor.

“Kağıt yufka sanatıyla atılan kağıtlardan çanta yapıyoruz”

Kursla ilişik hikmet veren eğitmen Mine Telli, “Zaman görmüş olduğunuz kağıt yufka sanatı kişi konforumuz üzere kirlettiğimiz dünyayı tıpkı nebze olsun düzeltebilmek. Ihtimal bu sizlere ziyadesiyle objektif veya çokça falsolu evet bile anlamsız gelebilir. Ancak yeni konforumuz amacıyla dünyada hep ne yazık kim dünyamızı kirletmekte. Kullandığımız değme eşyayı bire bir hiç haline getirerek kirletiyoruz. Köylü transformasyon adına tekrardan bu kullanılır mı kullanılmaz mı diyerek katiyen düşünmüyoruz. Düşünmeye başladıktan itibaren ise neler yapabileceğimiz ortaya çıkıyor. Arkadaşlarla birlikte burada kursta yaptığımız aynı kağıt katlama sanatıdır. Bu kağıtlar ise atılan kağıtlardan oluşmaktadır. Kağıdın cinsi ebadı kesinlikle kebir değildir. Temel gaye özlük beğenmek istediğiniz öz kullanımınız için ne lüzumlu ise onun ölçülendirilmesiyle yapmamız yeterlidir” dedi.

“Melce, kapik evet dahi pisik evleri yaparak doğadaki atıkları geri dönüşüme kazandırmış oluruz”

Barınak, kedi evet de kapik evleri yaparak doğaya atılmış atık malzemeleri ferasetsiz dönüşümü kazandırabileceklerini kaydeden Telli, “Dünya elden kağıtla de kirletilmiyor. Haddizatında ihtimal da kağıt ile hiç kirletilmiyor düşüncesine da cemaat olabiliriz. Alelhusus plastik atıklar, evimizde kullandığımız yağlar, yağların dışarıya atılması, plastik kapların denizlerde, sularda, dağlarda, mekanlarda kullandıklarımızın gelişigüzel birini atmamız bizim dünyayı kirlettiğimizin bir göstergesidir. Bunu çabucak siz elinizdekini dışarıya atarak ondan vareste olabilirsiniz amma bu size içki yerine ferasetsiz dönüyor. Hayatın hep oluşumu aynı nefestir. Koku ile dışarıya verir, koku ile içeriye alırsınız. Kirlettiğimiz dünyada aldığımız nefes bize etki olarak dönecektir. Onun amacıyla dünyamızı akman ağrımak yerine kullandığımız tam objeleri, kullandığımız maddelerin geriye dönüşümünün olması gerektiğine inanan birisiyim. Bunun üzere plastik atıklardan neler yapılabilir denildiği devir söz gelişi su şişelerimizi düşünelim, akarsu şişelerinin temas birini biriktirip elan sonra onların içine dolgu maddeleriyle gelişigüzel bunu bire bir tuğla gibi etrafımızı kaplayacak aynı taş kabil düşünebiliriz. Barınaklara kapik evleri yapılabilir, kedi evleri yapılabilir, oturma koltukları yapılabilir, çiçeklik yapılabilir, denize evet bile doğaya atmak adına kullandığımız atıkları tıpkı yerde biriktirip kavrayışsız dönüşüme kazandırabilir ya da kendi başımıza mütenevvi aktiviteler yapabiliriz. Plastiklerin tamamen doğadan toplanıp dönüşüm yapılması ihtimal hoppadak bizim elimizde olan ayrımsız molekül olmayabilir amma bunları doğanın içerisine alaşağı etmek adına dönüşüme geçirerek günlük kullanımda esasen eşya meşrubat şeklinde değil çünkü onları de yapmamamız gerekiyor. Şart evet de içecek kısmında plastiğin esasen kullanılması zat bünyemize kötülük verir” diyerek konuştu.

“Düşüncesiz dönüşüm noktasında farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz”

Kavrayışsız Inkılap Atölyesi ile Dirim Atölyesindeki çalışmalarla farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını tamlayan Telli, “Tığ burada iki devam işlik namına çalışmayı düşündük. Biri idraksiz inkılap atölyesi biri dahi yaşam atölyesi namına. Yaşam atölyesinde dahi günlük hayatımızda kullandığımız rastgele nev nesneyi, objeyi henüz sonrasında kullanılır arkaç getirmeyi planladık. Zira eski ile eskimişi ayrıt edemiyoruz. Zaman giydiğimiz bu gömleğin erte için modası esbak olanaklı. Belki görselinde kolları çıktı gelişmemiş değil uzun olması gerekiyor. Bunu siz yapabilirsiniz, yenisini kabul etmek hesabına elinizde bulunanı elan renkli ağıl getirebiliriz. Bunun amacıyla yaşam atölyesi ve anlayışsız tahavvül atölyesini rastgele ikisini da tırtıklamak istiyoruz. Bunlarla dahi gerçekten ayrımsız farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. İnsanların özlük istediklerini, elinde bulunan malzemesiyle yine kullanılır ayla getirilmesi amacımız” şeklinde konuştu.

“Idraksiz dönüşüme atacağımız malzemeleri değişik tıpkı şeyler yaparak yeniden canlandırıyoruz”

Kafasız transformasyon atölyesindeki kursa katılan kursiyer Bilgi Vuzuh Çiftçi ise, “Hafta sonu etkinlikleri olarak Kastamonu Hanek Kadın Kooperatifinde geri inkılap için atılan kağıtlardan çanta yapımını öğreniyoruz. Hafta sonu yapılan etkinliklere bayanları bekliyoruz. Burada domuzuna benzeri etkinlik oluyor. Öğreneceğimiz haddinden fazla molekül var. Mankafa dönüşüme atacağımız malzemeleri farklı aynı şeyler yaparak yeniden canlandırıyoruz. Haddinden Fazla mutluyum, burada öğreneceğimiz çok şeyimiz var. Öğrenmenin yaşı bulunmayan ama kıtipiyoz öğreneceğimiz o kadar çokça özdek var ki burada bu yüzden hep bayanlarla bire bir etkinlik halindeyiz. Hem bayanlarla alay malay kaynaşıyoruz, domuzuna çalışmalar öğreniyoruz. Sunma azından burada çöpe gidecek malzemeleri kendimize hoşgörüsüz kazandırıyoruz. Hem ekonomi açısından hem bile seçme nev kendimize olan katkıdan hava burada evire çevire işler yapıldığına inanıyorum. Çünkü çöpe attığımız seçkin maddenin ansız dönüşümü sağlanarak baştan yük adına kullanabileceğimizin farkındayız. Bunu bu kursta bile ayrımsız kez henüz öğrendik. İnşallah Mine hocamızdan imdi şeyler öğreneceğiz. Kastamonulu kadınlarımızı, bayanlarımızı kooperatifimize, kurslarımıza gelmelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: