İznik Gölü’nde dokunaklı görüntü…Sular altındaki bazilika periyot yüzüne artık

İznik Gölü’nde yoğun görüntü…Sular altındaki bazilika dönem yüzüne bundan sonra

İznik Gölü’ndeki ricat korkutucu boyuta ulaştı

BURSA Türkiye’nin sunma balaban 5. gölü olan İznik Gölü’nde son yıllarda başta susuzluk doğmak amacıyla muhtelif sebepler nedeniyle yaşanan ricat her an artıyor. Elan evvel sular altında kalan Hristiyanlar için şerif aziz bazilika birlikte çekilmeyle birlikte küşade şekilde bölüm yüzüne imdi.

İznik Gölü’nde yaşanan istifa nedeniyle gölün genişlik büyük iskelesi imdi tamamen toprak üstünde kaldı. 60 gündür baran düşmeyen göl çevresinde yağışsızlık basamak safhaya ulaştı. İznik Gölü’nde su altında bulunan tarihi bazilika ricat sebebiyle devir yüzüne çıktı. İznik Gölü’ndeki ağır çekilmeye sunma çokça olayın arz yakın tanıkları olan göl çevresindeki işletmeciler üzülüyor. Gölün İznik’in geleceği olduğunu belirten Emre Demir, “Bu göl tığ gençlerin geleceği. Maalesef ayn göre göre eriyor. Tıpkı çözüm bulmamız gerekiyor. Bunu bütün gelişigüzel yapmamız gerekiyor. Yetkililerden bu konuya aynı ahali atmalarını bekliyoruz” dedi.

Bazilika Hristiyanlar için çok önemli

Yüzyılın keşifleri arasında gösterilen bazilika açıktan fotoğraflama çalışmaları sırasında İznik Gölü’nün kıyıdan kısaca 20 metre açığında tayin edildi. Günümüzde “Senato Sarayı” adına tanımlanan bu bina, kestirmece 30×19 metre boyutlarında, değişik ayrımsız anlatım ile kestirmece 600 metrekarelik sadık tıpkısı alanı kaplıyor. Yapılan keşiflerde bazilika planı, mergup malzeme ve ölçüleri ile Roma İmparatorluğu toprakları genelinde hoşgörülü namına makbul Er Hıristiyanlık dönemi kiliselerinden biri olduğunu gösteriyor. Bazilikanın yakındaki ayrımsız tıpkı, İznik’te günümüze büyüklüğünde ulaşabilmiş genişlik bozuk kilise olarak akseptans edilen Hagia Sophia (Ayasofya) Kilisesi’dir.

Muazzez Neophytos hesabına yapılan bazilikanın, İznik Gölü’nün sularına İS 740 yılındaki depremle gömüldüğü durum ediliyor. Hristiyanlık şerif kitabı İncil’in yüzlercesi toplatılarak Matta, Markos, Luka, Yuhanna isimleri ile 4 taneye düşürüldüğü ve diğerlerinin yakıldığı 1. konsilin (iznik konsili) bu bazilikada yapıldığı söyleniyor

Share: