İzmirli şehidin ismi Van’daki kütüphanede yaşatılacak

Van’ın Özalp ilçesindeki lisede oluşturulan kütüphaneye şehit çeri Asalet Oğuz Erbay’ın ismi verildi.

İzmir’birlikte dinamik gönüllü üç dinç, “Şehit Kütüphaneleri Projesi” kapsamında ilçedeki Fevk Dönerdere Küçük Asya Lisesinde katalog oluşturmaya değişmeyen verdi.

Okulun yersiz tıpkısı odasına raflar yerleştiren gönüllüler, kitaplarla doldurdukları kütüphaneye 2010’üstelik Hatay’de şehit olan İzmirli asker Kerem Oğuz Erbay’ın adını verdi.

Kaymakam ve Belediye Başbuğ Vekili Muhammed Emniyetli Nasır, kütüphanenin açılışında, vatan üzere canını feda fail şehitlere her zaman gönül borçlusu olduklarını söyledi.

Şehitlerin isimlerinin yaşatılmasının çokça kıymetli olduğunu belirten Nasır, “Sevgili öğrenciler, bu kütüphaneden temas tezkere aldığınızda, burada espas geçirdiğinizde aynı zamanda şehidimizi üstelik ecnebi etmiş olacaksınız. Onun isminin Dönerdere Mahallesi’nde unutulmasına sizler bariyer olacaksınız.” dedi.

Proje Genel Koordinatörü Ahmet Tamam Pozan dahi proje kapsamında 29’uncu kütüphaneyi Özalp ilçesinde oluşturduklarını ifade etti.

Kütüphanenin kurulmasında Göztepe Spor Kulübü ve taraftarından bindi aldıklarını anlatan Pozan, “Tahminî 2 bin kilometre öteden, ülkemizin tıpkı ucundan özge ucuna gelerek katalog dayamak bizleri haddinden fazla bahtiyar etti. İlk posta bu büyüklüğünde kilolu bire bir içtenlikle karşılaştık. Özalp halkına çokça teşekkürname ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Şehidin ağabeyi Değer Erbay de ” Türkiye’nin sunma batısından yeryüzü doğusuna böyle tıpkısı projenin ortamında koyulmak beni çok duygulandırdı ve gururlandırdı. İnşallah bu kütüphane ve bu kitapları okuyan kardeşlerimiz vatanına, milletine tatlıca birer tüvana olurlar.” diye konuştu.

Programa, İlçe Grup Başbuğ Vekili Teğmen Eyüp Ayaz, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Duran Vuranok, İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdür Yardımcısı Mustafa Kızılkaya, ekol müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.Share: