İZMİR’DE 1200 KİŞİLİK AFAD TATBİKATI BAŞLADI

İZMİR’dahi, toplanmış 7 ilin AFAD müdürlüğünden 611’i sahada almak amacıyla 1200 personelin katıldığı Bölgesel Düzem 2022 Masabaşı ve Meydan Tatbikatı başladı. Vali Çetin Muhik Köşger, tatbikat öncesinde yaptığı konuşmada, İnsanın başına afetler her zaman amade olduğu zamanlarda gelmeyebiliyor. AFAD müdürü kullanılmamış atanmıştı ve evini taşımaya gitmişti. Sarsıntı olduğu dönem AFAD müdürü yoktu, işinin başında değildi. Inanma müdürümüz bile cerrahi müdahale olmuştu. Ego da asansör de yakalanmıştım. Her nev natürel afete giderek mücehhez olmak dirimsel öneme sahip dedi

Bölgesel Dozaj 2022 Masabaşı ve Kayran Tatbikatı, İzmir’in Bornova ilçesindeki Ümit Mahallesi’nde kâin AFAD Eğitim Bilimi ve Tatbikat Alanı’nda, İzmir Valisi Zor Sadık Köşger’in birlikte katılımıyla başladı. AFAD’ın İzmir ekiplerinin yanı sıra, Manisa, Aydınlık, Denizli, Yardımcı, Muğla ve Balıkesir AFAD ülke müdürlüklerine mecbur, 611’i sahada fariza düz toplamda 1200 personelin katıldığı tatbikatta enkazda kontrol kurtarma, akarsu ve selde taharri kurtarma, güvenlik ve asayişin sağlanması, enkazın kaldırılması, haberleşmenin sağlanması, hasar tespitinin yapılması, küçükbaş hayvanların nakli gibi çokça sayıda elektrik yürütme edildi. 184 aracın katıldığı tatbikat kapsamında, TCDD İzmir Limanı Tatbikat Alanı, Balçova Engelliler Zevk Parkı ve Bornova Çamkule Mahallesi’nde görünmek için, 4 değişik lokasyon dahi çeşitli arama istirdat çalışmaları yapılacak.

‘DEPREMİN OLDUĞU DOLAŞMA AFAD MÜDÜRÜMÜZ EVİNİ TAŞIMAYA GİTMİŞTİ’

Tatbikat öncesinde mütekellim İzmir Valisi Güç Dosdoğru Köşger, tatbikatın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkürname edip, Herkese kazasız belasız ve afetsiz günler diliyorum. Afetler bilindiği üzere nerede, ne antlaşma, ne büyüklükte ve elbette meydana geleceği yeniden tanınmayan ve durum edilemeyen ahval. Bu nedenle, insanın çoğu ahit afetlere hazırlıksız yakalandığı ve fert ve para kaybına da hastalık olduğu malumumuz. İnsanın başına afat herhangi bir zaman amade olduğu zamanlarda gelmeyebiliyor. AFAD müdürü kullanılmamış atanmıştı ve evini taşımaya gitmişti. Yer Sarsıntısı olduğu periyot AFAD müdürü yoktu, işinin başında değildi. Güvenlik müdürümüz birlikte ameliyat olmuştu. Ego üstelik asansör üstelik yakalanmıştım. Elazığ, Manisa ve Van depremleriyle serencam namına ilimizde gerçekleşen 30 Teşrinievvel 2020 depremi ve akabinde gerçekleşen tsunami hareket gerçeğini tıpkı nöbet elan bizlere hatırlattı dedi.Afet ve ivedi durumlarda devletin yekpare imkanları engel gören vatandaşlar için seferber edilerek, tüm müdahale ve iyileştirme çalıştırmaları yürütülmektedir. diyen ilbay Köşger, şöyle bitmeme etti Zaman yürütme edilecek bu tatbikatta, İzmir Afet Müdahale Planı’nda alınan eğitimlerin tatbikatla pekiştirilmesi ve giderek görev almaya hazır ayla getirilmesi, bakım gruplarının birbirleriyle koordineli şekilde düzentileme yapması amaçlanmıştır dedi.

Share: