İzmir merkezli ayyarlık operasyonunda 5 yabansı tutuklandı

İzmir merkezli 10 ilde düzenlenen ayyarlık operasyonunda gözaltına alınan 19 şüpheliden 5’i tutuklandı.

İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca ayyarlık iddiasıyla yakalanan 19 zanlının emniyetteki işlemleri tamamlandı. Adliyeye atıf edilen şüphelilerden 5’i tutuklandı. Gayrı zanlılar ise adli kontrol gibi erkin bırakıldı.

Öte yandan, şüphelilerin sorgularında suçlamaları akseptans etmedikleri öğrenilirken, ele geçirdikleri kişilerin içtimai medya hesaplarından o kişinin arkadaşlarına mesajlar attıkları, kendilerine gün yapanlara de cali dekontlar gönderdikleri belirlendi.

Bu kişilerden danışmanlık ücreti adı altında dünyalık kâm eden şüphelilerin, yasal olduğunu yorumlamak üzere Adalet Bakanlığının sahte internet sitesi görüntülük resimlerini birlikte paylaştıkları öğrenildi.

Zanlıların bu şekilde çokça faziletkâr miktarda haksız vergi elde ettikleri belirleme edildi.

Ayrıca, şüphelilerin ele geçirdikleri sosyal iletişim araçları hesaplarında birlikte yapmacıklı dekontlar ile faziletkâr miktarda sağlık elde ettikleriyle ilgili paylaşımlar yapıldığı görüldü.

Operasyon

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, ele geçirdikleri müştekilere ilişik içtimai iletişim araçları hesaplarından erdemli konuşu “forex” yatırımıyla ait paylaşımlarda bulundukları, hesaplarda fena kişilerin güvenini kazanıp kendileriyle iletişime geçenlerden erdemli kazanç vaadiyle “yatırım danışmanlığı ücreti” adı altında dünyalık talep ettikleri, bu kişiler amacıyla çok para kazandıkları yönünde sahte dekontlar düzenledikleri, kazandıkları parayı alabilmeleri için “idrak ve dosya masrafı” adı altında ecir istedikleri ve işlemlerin kanuni olduğuna ifham etmek amacıyla Doğruluk Bakanlığının resmi gelgel logosunu ve internet sitesine ilişik ekran resimlerinin olduğu vesika ve fotoğrafları gönderdikleri öne sürülen 19 nahoş karşı denetleme kararı verilmişti.

İzmir’in yanı sıra Adana, Antalya, Batman, Gaziantep, Hatay, Manisa, Mersin, Trabzon ve Van’da 16 Eylül’birlikte düzenlenen eş anlı operasyonlarda 19 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Zanlıların, İzmir’de 9, ülke genelinde 121 kişiyi dolandırıp tahminî 1 milyon 800 bin lira nahak alacak elde ettikleri öne sürülmüştü.

Share: