Iz lisesi öğrencileri, okullara basket potası ve tenis masası üretiyor

Sakarya’nın Glokom ilçesinde okullara basket potası ve alan topu masası üreten çığır lisesi öğrencileri, ekonomiye yardım sağlamalarının beraberinde bitirme öncesi hisse senedi tecrübesi kazanıyor.

Şehit Hasan Batur Mesleki ve Maharet Rum Lisesi, Milli Terbiye Bakanlığınca okullar arası muvaffakiyet ve imkan farklılıklarını budamak, eğitimde okazyon eşitliğini perçinlemek üzere başlatılan “Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi” kapsamında üretimde hareketli lüks oynuyor.

Metal Teknolojisi bölümü öğrencileri, öğretmenleri eşliğinde Sakarya genelindeki 69 okulun basket potalarını, 80 okulun bile tenis masasını hazırlıyor.

“Mezun öğrenciler sektörde elan rahat hisse senedi bulabiliyor”

İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Bati Turhan, AA muhabirine, mesleksel ve maharet eğitimin öneminin temas geçen gün elan çok anlaşıldığını belirterek, “Öğrenciler, bu projeyle ayrımsız yandan eğitimlerini alırken, bir yandan de mevki ekonomisine ulama sağlıyor ve bir zamanda ücretlerini alabiliyor.” dedi.

Meslek Müdürü Nilüfer Müşekkel bile öğrencilerin müstevli döneminde dezenfektan üretimi gerçekleştirdiğini belirterek, “‘Kütüphanesiz Okul Kalmasın’ projesi kapsamında bile 22 okula istihsal yapmıştı. Demin da Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında 138 basketbol potası ve 80 masa topu masası üretimi yapıyoruz.” diyerek konuştu.

Meslek liselilerin bu sayede üretim kabiliyetini gösterdiklerini nâkil Kayran Şefi Deniz Yılmaz, “Üretimde öğrencilerimizin büyük katkıları var. Böylelikle çıkışlı öğrenciler sektörde elan bayındır hareket bulabiliyor. Ülkemizin uran gelişiminde ve sanayide mesafe eleman yetiştirilmesinde eke racon oynanıyor.” dedi.

Üreterek devlet ekonomisine katkıda bulunduklarını dile getiren 12. sınıf öğrencisi Hamdi Karaman ise “Hem üstelik mesleksel yeterliliğimizi sağlıyoruz. Sonunda mezun olduktan bilahare iş bulma imkanımız artıyor. Üretimde vadi almaktan haddinden fazla mutluyuz.” ifadelerini kullandı.

Share: