Iyesiz hayvanlarca ısırılan bölgenin kuduza alın sabunlu suyla yıkanması tavsiyesi

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tababet Fakültesi Ahali Sağlığı Ana Marifet Dalı Akademisyen Prof. Dr. Galip Ekuklu, sahipsiz hayvanlarca ısırılan evet dahi tırmalanan kişilerin ahit kaybetmeden mevcut bölgeyi sabunlu suyla yıkaması ve sunu yakın esenlik kuruluşuna başvurması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Ekuklu, AA muhabirine, kuduzun koca ve hayvan sağlığını yıldırma eden tıpkı hastalık olduğunu ifade etti.

Kuduzun öldürücülüğü çok erdemli bire bir çor olduğunu vurgulayan Ekuklu, “Kuduz Türkiye’de çok kıymetli tanıdık benzeri çor. Yılda biraz hadise görüyoruz. Öldürücülüğü yüzde 100 olduğu üzere çokça önemsediğimiz ancak çok karşılaşmadığımız tıpkı çor. Yakın zamanda Maşrık Anadolu’üstelik tıpkı ilimizin köyünde karantina oldu.” dedi.

Sokakta etkili bir hayvan yoluyla ısırılan evet bile tırmalanan kişinin akur çirkin temaslı kendisine değerlendirildiğini anlatan Ekuklu, kesme tanının konması üzere hayvanın 10 çağ süresince ölmesi ve kişide kuduruk bulgularının başlaması gerektiğini dile getirdi.

Prof. Dr. Ekuklu, akur hastalığında erken tanı ve telkih sürecinin hayati ehemmiyet taşıdığını vurgulayarak, “Sahipsiz zooloji aracılığıyla ısırılan evet dahi tırmalanan kişiler ahit kaybetmeden kâin bölgeyi sabunlu suyla yıkamalı. Şayet baş-üzeri bölgesine andıran derin tıpkı ısırık ve tahriş varsa banko ayrımsız sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Böyle tıpkı durumda bir anda akur aşılarına başlanıyor. Gerekirse tetanoz antiserumu uygulanıyor.” diye konuştu.

Ekuklu, akur olan hayvanların saldırganlaştığını, salyalarının aktığını ve farklı hayvanlardan ayırt edilebileceğini belirtti.

Bu gibi durumlarda yetkililere marifet verilmesi, ısırılma halinde ise arz mümasil esenlik kuruluşuna başvurulması gerektiğine bel fail Ekuklu şunları kaydetti:

“Gelişigüzel çağ mahallemizde, sokağımızda gördüğümüz pisik evet üstelik kapik durup dururken saldırganlaşmışsa, çizgi bozukluğu geliştirip etrafındaki herhangi bir canlıya saldırıyorsa, salyaları akıyorsa o ahit boyut haddinden fazla çetin demektir. Fakat ara sıra bile çıkmaz hayvanlarında tıpkı güruh psikolojisi oluyor ve ayn teması kuran insanlara kendilerine saha ışıklı akseptans ederek saldırabiliyorlar. Arada Sırada tatlılık ayırmak istiyorlar, insanların korktuğunu anladıklarında bunu elan abartabiliyorlar. Çokça telaşa gerek namevcut ancak durup dururken saldıran, kulağında küpesi olmayan bire bir sokak hayvanı riskli olabilir.”

Share: